Zimní prázdniny s CUFRem

Zimní prázdniny s CUFRem

Pokud jste milovníci hor, krásných výhledů a nadšenci do zimních sportů, určitě vyrážíte v zimním období jak do našich malebných českých kopců, tak do Alp či jiných vyšších a rozlehlejších pohoří, než jsou ty naše. V rozhodování kam vyrazit se projevuje spousta faktorů, mezi nimiž určitě dominují vzdálenost destinace od domova, naše časové možnosti, počasí, které bývá ovlivněno zemí, do které míříme, cenová hladina destinace a mnoho dalších. Bývá proto často oříšek, jak vybrat tu správnou destinaci, která splní všechna naše náročná očekávání. Rozlehlé sjezdovky k lyžování, snowboardování, snowpark, skokánky, hluboký sníh, možnost vzít skialpy a zmizet mimo sjezdovky, krásná běžkařská trať, místo na bobování a sáňkování, možnost vzít mačky a cepín a vylézt na nějaký kopec, kam každého nevyveze lanovka, a především cenově dostupný skiareál s málo lidmi (přece jenom jsme stále chudí studenti). 😀

Nicméně i přesto máme v CUFRu nějaké tipy, zkušenosti a zážitky, o které bychom se s Vámi chtěli podělit. Tak se pohodlně usaďte a nechte se unést mezi zasněžené vrcholky hor.

Jako první se podíváme do české kotliny, a to konkrétně na Ještěd, kam zavítala Danča.

„Letos v lednu jsem se rozhodla si zajet na den na otočku na snowboard do skiareálu Ještěd u Liberce. Všichni asi znají vysílač Ještěd, kam se dá vyrazit na pěkný výlet, ale možná není až tak známý skiareál hned pod ním. Největším plusem je jednoduchá a rychlá doprava z Prahy, cesta autobusem zabere něco přes hodinu. Slogan skiareálu „hory za rohem“ tudíž není vůbec mimo mísu. Avšak právě kvůli dobré dostupnosti tu může být i dost lidí. Já jsem si vybrala pátek, celodenní skipas. A hlavně tedy kvůli nepříznivému počasí tam moc návštěvníků nebylo. Takže záleží především na počasí.

Skiareál nabízí celkem 12 sjezdových tratí. Vyveze vás jedna ze tří lanovek či pěti kotev. Dostat se dá celkem na tři místa – Planá (882 m.n.m.), Skalka (892 m.n.m.) a Černý vrch (929 m.n.m.). Za mě je nejlepší vyjet na Skalku a sjíždět různě po červených, poměrně spletitých sjezdovkách. Celkově zde převažují právě červené tratě, ale najdete tu i černou, která je opravdová zábava pro dobrodruhy, ale čekají tu na vás i modré s mírnějšími sjezdy. Jezdit se dá i pod bývalou lanovkou na Ještěd. Když jsem tam ale byla já, nebyla upravena. Na své si přijdou i rodiny s dětmi. Hned u kasy nedaleko lanové dráhy Skalka se nachází dva dětské pásy s místem pro učení se na lyžích či snowboardu. K dispozici je i lyžařská škola. 

Dávejte si pozor na cedule a ukazatele na tratích, jak již bylo zmíněno, sjezdy jsou propojené a nachází se zde hned několik křižovatek, takže opatrnost je na místě. Pokud přijedete MHD stejně jako já, nejspíš budete mít batoh. Já ho nechtěla tahat s sebou, takže jsem ho nechala v prodejně u kasy Skalka, ale skříňky byly obsazené, takže je dobré si dobře rozmyslet co brát, jelikož místo na uzamčení s největší pravděpodobností nenajdete. Hodí se i vlastní svačina. S občerstvením můžete počítat hned u lanovky Skalka či popojít trochu dál do restaurace, ale v rámci šetření peněz stačí třeba řízky. 😀 Určitě ale mohu doporučit jablečný punč s rakytníkem, který seženete u již zmíněné lanovky Skalka. 

Jednoduše řečeno Ještěd je fajn. Ceny jsou poměrně odpovídající zážitku. Sjezdovky nebyly sice v provozu všechny, ale na zaježdění to stačilo. Pro úplné začátky či již pokročilejší sportovce naprosto vyhovující. Každý si přijde na své.”

Když se posuneme naopak na druhou stranu až za hranice na jih, dorazíme zhruba za 5,5 hodiny od Prahy do oblasti Flachau, kam letos vyrazila Lůca.

„Letos jsem se po několika letech dostala opět na lyže do milovaného Rakouska. Tentokrát jsme vyrazili ve větší skupince s kamarády, což můžu jedině doporučit, protože se vám mnohem lépe rozprostřou náklady na ubytování, společné stravování a dopravu.

Vyjeli jsme na tři lyžovací dny (pátek – neděle), ale v případě Rakouska bych rozhodně doporučila jet v pracovním týdnu, navíc je dobré si i zkontrolovat, kdy jsou v Rakousku jarní prázdniny, abyste se na sjezdovkách nepotkali s davy Rakušanů. Skipass na 3 dny nás stál okolo 200 euro, nicméně platil hned pro několik skiareálů (Flachau, Wagrain, Saint Johann, Flachauwinkl a Zauchensee), které jsme za ty tři dny projeli celé, ale myslím si, že mít o den navíc by rozhodně nebylo na škodu, protože areály jsou poměrně rozlehlé a např. při přejezdu mezi Flauchauwinkl a Zauchensee je třeba přejet silnici autobusem. 

To však nemění nic na tom, že jsou zde skvělé podmínky pro lyžování. Široký výběr od modrých až po černé sjezdovky, dětské parky a snowparky, připravené slalomy a mnoho dalšího. Určitě se také vyplatí dojet až do nejvzdálenějších koutů areálů (či na sjezdovky s kotvou) nebo vyjet hned ráno až do nejvyššího bodu, protože pak budete mít sjezdovku téměř jen pro sebe. A pokud tolik neholdujete zimním sportům, tak určitě vyražte v létě, ať už pěšky nebo na kolo, určitě nebudete litovat.”

Ještě se chvilku pozdržíme v Rakousko, akorát se posuneme o kus na západ. Pro Klárku je srdcovou záležitostí rakouský Sölden, který navštívila již několikrát a jehož jméno určitě znají i méně zkušení lyžaři či snowboardisté.

„Ti, co rádi lyžují, určitě vědí, že úžasnou lyžařskou destinací je rakouské Tyrolsko. Zde se také nachází jedno z mých nejoblíbenějších středisek – Sölden. Tento známý zimní areál se nachází v údolí Ötztal a nabízí celkem 144 km sjezdovek od začátečníků po profesionály. Tedy i při větším množství návštěvníků se netvoří kilometrové fronty, které známe u nás. Lyžařská sezóna je tu od října až do května, 1-2 denní skipasy se dají koupit pouze do Söldenu, nicméně dlouhodobější skipassy (3-14 dní) platí na celé Ötztalské území (tj. do dalších 5 skiareálů – Gurgl, Hochoetz-Kuehtai, Niederthai, Gries a Vent). Za zmínku rozhodně stojí i každoroční zahajování Světového poháru v sjezdovém lyžování na ledovci Rettenbach. Tato sjezdovka je s 65 % nejprudší sjezdovkou v Söldenu.

Raritkou je i to, že se zde natáčel film Spectre, a tak kromě velkého množství sjezdovek, zde najdete také muzeum 007 ELEMENTS, které ocení nejen fanoušci Jamese Bonda. Muzeum se totiž nachází ve více než 3000 m.n.m., takže výhledem na krásné majestátní hory nepohrdne žádný správný horal či milovník přírody

Po náročném dni na nohách je také třeba řádně zrelaxovat. Pro tuto příležitost můžu doporučit Aqua Dome Therme v Längenfeldu, který je vzdálen zhruba 15 minut autem a kde si můžete užít příjemné termální koupele ve vnitřních i vnějších bazénech či se pořádně prohřát v nabízených saunách a mít tak zimní zážitek z hor se vším všudy.”

Na závěr překročíme ještě pár dalších hranic směr Francie a Itálie, kde sbírala zážitky Eliška.

„I přes všechna má nesplnitelná očekávání, je spousta míst, která jsem si pro zimní sporty (a nejenom) velmi oblíbila a stala se pro mě něčím výjimečná. A protože je pro mě velmi těžké rozhodnout, který skiareál vnímám jako ten nejlepší a který bych chtěla doporučit nejvíc, rozhodla jsem se vybrat dva skiareály, v nichž jsem byla nedávno (zima 2022 a 2023), a to Portes du Soleil ve Francii a Val Gardena v Itálii. 

Morzine je malá obec stojící v centru skiareálu nabízející ubytování s možností dojet přímo na sjezdovku či k lanovce přímo na lyžích a snowboardu nebo zde funguje skvělý systém skibusů zdarma, které vám mnohdy zastaví na mávnutí ruky. Jinými slovy je to skvělé místo k ubytování v lyžařské oblasti Portes du Soleil. I ceny za ubytování se dají snést, pokud nevyžadujete luxus a nevadí vám horská chata k pronájmu. Určitě to je dobrý kompromis mezi levnějším ubytováním a dostupností na sjezdovky, protože na rozdíl od ubytování v obci Avoriaz, která je dominantou Portes du Soleil, se dá ubytování v Morzine zaplatit, i když jste student.

Portes du Soleil leží na úpatí Alp ve východní Francii a Alp v jihozápadním Švýcarsku. 650 kilometrů sjezdovek se rozprostírají mezi horou Mont Blanc a Ženevským jezerem a je jimi i se 196 lanovkami (kabinkami, pomami a kotvami) propojeno 13 skiareálů. Na své si zde přijde každý. Sjezdovky jsou velmi pestré. Jsou zde těžké sjezdovky světové úrovně (černé), dlouhé sjezdovky pro carvingové sjezdy (modré, červené i černé) i mírné sjezdovky pro začátečníky a úplné začátečníky (modré a zelené). Příjemným bonusem je téměř úplná propojenost sjezdovek na lyžích. Nadšenci rozhodně ocení freeride terény, skokánky a snowpark. Já jsem nejvíce ocenila možnost najít si „svojí“ sjezdovku, která na nějakou dobu patřila jenom mně, protože tam nebyli žádní lidé. Samozřejmostí skiareálu je nabídka nočního lyžování a lyžařských a snowboardových škol. Kromě sjezdovek pro lyžaře a snowboarďáky je tento areál rájem i pro běžkaře, kteří mohou žasnout nad více než 230 kilometry vyfrézovaných stop. A pokud vás omrzí lyže, snowboard, běžky i skialpy, můžete si zde zasáňkovat ve dne i v noci na sáňkařské dráze.

Na celý areál platí jeden skipas, takže můžete jezdit beze strachu, že nějakou lanovku nebudete moci využít. Cena za skipas 50 euro na den za studenta je přiměřená ke všem zážitkům, které toto místo nabízí. Určitě je lepší si skipas koupit online, ušetříte zhruba sto korun na den. Pokud byste chtěli jezdit pouze v jedné oblasti, bývá možné koupit si i levnější skipas pouze na daný areál. Cenový rozdíl už však není takový, pohybuje se okolo 10 eur na den, tedy něco kolem 40 euro za skipas na vybranou oblast. V rámci šetření jsem jezdila „na svačináře“ a vzhledem k velikosti areálu jsem si svačinu vozila v kapse nebo batohu a nesnažila jsem se jí nechat ve skříňce. Skříňky ale bývají u všech větších vleků. Jídlo je za mě položka, na které se dá ušetřit nejvíc, přesto ale doporučuji dát si alespoň jednu skleničku dobrého francouzského vína a bagetu a vychutnat si krásné výhledy se sluníčkem v zádech. Jediným negativem skiareálu shledávám telefonní signál. Dejte si pozor, zda se nacházíte ve Francii s eurotarifem nebo ve Švýcarsku s tarifem, za který se nedoplatíte (především jestli si zapomenete zapnutá mobilní data). I přes toto negativum je Portes du Soleil opravdu skiareál plný neuvěřitelných možností a určitě si zaslouží zařazení od cestovních průvodců na PlanetWare mezi 15 nejlepších skiareálů Evropy.

Když už jsem zmínila nějaké hodnocení a žebříčky nejlepších skiareálů Evropy, časopis Forbes zveřejnil výsledky hodnocení European Best Destinations (EBD), kdy skiareál Val Gardena v Itálii obsadil druhou příčku z deseti top skiareálů pro rok 2023. Skiareál se nachází v Jižním Tyrolsku na severovýchodě Itálie. Impozantní skály a vysoké horské štíty vás opravdu ohromí. Ne nadarmo jsou Dolomity zapsány na UNESCO seznamu přírodního dědictví. 

Dechberoucí výhledy si můžete vychutnat na 178 km sjezdovek propojujících 12 areálů, na něž opět platí jeden skipas. Cena za skipas je o něco dražší, stojí 60 euro na den. Nedá se uplatnit studentská sleva. Celá oblast může svou nabídkou zážitků konkurovat skiareálu Portes du Soleil. Své si najdou lyžaři, snowboarďáci, běžkaři, skialpinisté i další sportovní nadšenci. Areál je opět vhodný pro hobby sportovce, pro ambiciózní závodníky i pro úplné začátečníky. Sjezdovky jsou opět ve škále od zelené, přes modrou, červenou až po černou. Odpočinout si můžete na vyhřívaných sedačkových lanovkách, v kabinkách, ale můžete využít i kotvu a pomu. 

Celá oblast je velmi známá kvůli ledovci Marmolada, který je se svými 3 343 metry nejvyšším vrcholem celých Dolomitů. Nejlepší výhled na tento ledovec, a nejen na něj, je z vyhlídky, na kterou je možné vyjet lanovkou ze Sass Pordoi. Není úplně jednoduché lanovku najít, ale jednoznačně to je “must see” vyhlídka celého areálu. Také bych doporučila aspoň jeden den věnovat objetí celého areálu. Celý okruh je vyznačený jako Sellaronda a dá se jet z obou směrů, ze severu i z jihu. Sellaronda jižním směrem je lepší z toho důvodu, že strávíte méně času na lanovce, více na sjezdovce. 

Ačkoli jsou podle mě služby v italských Alpách horší než ve francouzských a bývají stejně drahé, ne-li někdy dražší, Itálie přináší téměř jisté krásné počasí a vynahradí to horší služby. Také na rozdíl od Portes du Soleil, kam cesta z Prahy trvá přes deset hodin, zabere cesta z Prahy do Val Gardena něco kolem sedmi hodin. Sehnat zde ubytování je snazší než v Morzine a pokud zvolíte něco skromného s dojezdem autem 10-20 minut ke sjezdovce, cena je velmi příznivá. Ať už zvolíte jakýkoli z těchto dvou skiareálů, určitě neuděláte chybu!”

A tímto už jsme u konce našich příběhů, my s holkama doufáme, že jste nasbírali potřebnou inspiraci vyrazit za sněhem ještě letos nebo motivaci pro to začít spřádat plány na rok příští. Tak nám určitě dejte vědět, jak se vám kde líbilo nebo se podělte také o vaše zkušenosti. Sněhu zdar!

Autoři: Danča, Klárka, Lůca a Eliška Č.