Technologie v cestovním ruchu

Technologie v cestovním ruchu

Nejenom studenti FMV zažívají karanténu a další opatření kvůli koronaviru na vlastní kůži. Musí sedět doma nad hromadou úkolů a ven můžou vyjít jen se záminkou vyvenčit psa. Pro ty, kteří se doma nudí, přišel CUFR s dobovým řešením, a to s přednáškou on-line! Proběhla ve čtvrtek 19. 3.  ve 20 hodin a hned sklidila velký úspěch, o čemž svědčí i vysoká účast. Prezentující Vojtěch Voříšek, zakladatel projektu Necestovka a Pepadoo, posluchače seznámil s technologiemi v cestovním ruchu a nejenom to.

Přednáška byla určená zejména pro profesionály působící v cestovním ruchu, protože nepojednávala o technologiích pro cestování samotné a pro cestovatele. Hlavním cílem bylo informovat, jak současně pracují cestovní kanceláře, cestovní agentury a letecké společnosti. Jaká je budoucnost technologií v cestovním ruchu. A zjistit základní rozdíly distribučních systémů, distribučních cest či principy hotelových sítí.

Vlastní prezentace byla koncipovaná do čtyř hlavních bloků. Blok č. 1 pojednával o způsobu, jak pracují současné cestovní kanceláře a agentury, o budoucnosti technologií v cestovním ruchu a o nových trendech a principech objevujících se na trhu. Vojta nás seznámil s dynamickým balíčkováním a ukázal nám, kde sbírat inspiraci k novým trendům. V bloku č. 2 jsme se zabývali letenkami. Dozvěděli jsme se o základních distribučních systémech a distribučních cestách prodeje letenek. Velmi přínosné bylo zaměření se na Global Distribution System a New Distribution Capability a jejich výhody a nevýhody. Blok č. 3 byl o hotelech, vývoji rezervací, hotelových sítích a New Distribution Capability v hotelnictví. Vojta nám sdělil o nadvládě a moci webového portálu Booking.com a zdůraznil nám, proč nechceme poskytovat těmto rezervačním portálům data. Jak jsou tato data zneužitelná ve prospěch distributora. A jak se v současnosti vede tzv. boj o obsah. Poslední blok byl zaměřený na doplňkové služby k cestám a jejich integraci. Vojta mluvil o překrývajících se nabídkách aerolinek, cestovních kanceláří a on-line agentur. Dále o jejich srovnání a variantách a jak technologie propojují a koordinují dílčí služby. Závěrem celé přednášky byl prostor na dotazy, ve kterém se spustila živá diskuze.

Myslím, že za všechny zúčastněné můžu Vojtu pochválit za zábavnou a přínosnou prezentaci o současných technologiích cestovního ruchu. Tímto bych mu za celý tým CUFRu chtěla poděkovat za nevšední přednášku a za jeho ochotu. Děkuji také všem zúčastněným a těšíme se na další přednášku, ať už v on-line podobě nebo naživo. 

Autor: Eliška