Španělsko – osud můj a snad i tvůj

Španělsko – osud můj a snad i tvůj

Slunné Španělsko je pro mě srdeční záležitostí, jezdím tam v podstatě skoro každý rok, a proto nebylo překvapením, že bylo u mě na prvním místě při výběru univerzit pro výměnný pobyt. Předchozí zimní semestr jsem strávila právě v hlavním městě, tedy v Madridu, na Comillaské papežské univerzitě (Universidad Pontificia Comillas de Madrid). Nebojte, náboženských aktivit se účastnit nemusíte. Ale musím říct, že poslouchat při studiu nácvik pěveckého sboru bylo boží!

Pokud porovnám tento výjezd s tím předešlým do Málagy, který jsem absolvovala během bakalářského studia, musím konstatovat, že chaos, který jsem zažila na Univerzitě v Málaze (UMA), se naštěstí nekonal.  Na Comillas mají všechno pro výměnné studenty přehledně zorganizované, ať už se jedná o přihlášku, registraci předmětů, změny registrací, moodle či komunikaci se studenty. Vše vám hodí do mailu a rychle na ně reagují, a to hlavně koordinátor výměnných pobytů. S ním jsem řešila hned několik problémů a se vším mi okamžitě pomohl. Od UMY pěkná změna teda. Navíc jsou profesoři absolutní zlatíčka, vyjdou vstříc, a dokonce i zruší zkoušku, protože si o to španělští studenti řeknou.

Až budete vybírat ubytování, je třeba si pohlídat dvě věci – klimatizaci a topení. V létě bez klímy umřete teplem a v zimě bez topení zase zimou. Věc se má tak, že pokud je během zimy venku 15 stupňů, tak můžete docela dobře očekávat, že těch 15 budete mít i doma. V noci se teplota blíží i 10 stupňům. Samozřejmě záleží i v jaké části Španělska jste. Na jihu se asi ani nemusíte obtěžovat s hledáním bytu s radiátory, to tam neznají. 😀 Při našem víkendovém výletu do Málagy jsem si to znovu ověřila a druhou noc jsme to vzdaly a spaly v kabátech.

Jedinou nevýhodou Madridu je to, že není u moře. Tam Málaga vyhrává na plné čáře. Kdo by moře taky odmítl, že. Nicméně jste uprostřed Španělska, takže výletů máte v nabídce nespočet: Segovia, Toledo, Salamanca, El Escorial & Valle de los Caídos, Cuenca, Aranjuez, Guadalajara, Ávila, Ciudad Real, Alcalá de Henarez atd. A pokud se budete chtít vydat dál, pak doporučuji: Valencii, Alicante, Zaragozu, Málagu, Granadu a Barcelonu. Za mě byla nejkrásnější Valencie, kde mají krásné akvárium i s běluhami.

V samotném Madridu najdete TOLIK božích restaurací a kaváren, nemůžu si na to ani vzpomenout, jinak bych musela nahned odletět zpátky. Není problém se začlenit do všelijakých aktivit (např. chodit na hodiny tancování). Samotná škola nabízí hromadu klubů, kde vás mezi sebe moc rádi přivítají. V Madridu moc památek není, ale určitě se tam nudit nebudete, doporučuji chodit na všechny možné akce a i navštívit dva zábavní parky, které tam jsou: Warner Parque a Parque de Atracciones de Madrid. Povinností je navštívit všechny zelené parky v Madridu a chodit na „promenádu“ podél madridské říčky.

Doporučuji počítat s tím, že ve Španělsku se vám přetočí život. V noci je den a ve dne noc. Ani za jeden výměnný pobyt se mi nepodařilo chodit spát v „normální“ čas a tomu napomáhá už jenom to, v kolik hodin ráno Španělsko začíná fungovat. Dobrou zprávou ale je, že při návratu domů zajedete zanedlouho do starých kolejí. 

Neváhejte a dejte Españi všechno a ona vám to stokrát vrátí! 

PS: V Madridu milují ohňostroje.

Autor: Terka Vašková