Riga – brána do Pobaltí
Hlavní město Lotyšska jsme navštívili v druhé půlce ledna 2022. Lotyšsko ani ostatní Pobaltské státy nikdy nepatřily na top příčky mého cestovního wish listu ani listu mého přítele. K cestě do Rigy nás motivovaly úžasně levné letenky a taky pocovidový cestovatelský „absťák“, nicméně návštěvy rozhodně nelitujeme a do Pobaltí se zase někdy vrátíme.
Z Prahy trvá let do Rigy přibližně hodinu a 20 minut a v zimě se tam létá 2x do týdne. Cenová hladina je v Lotyšsku přibližně stejná jako v České republice, navíc tato oblast stále nepatří mezi turisticky silně vyhledávané destinace. Během naší návštěvy jsme si tedy mohli vychutnat nepřelidněné město, včetně jeho historického centra. Právě to je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
Nejen na architektuře je poznat mísící se vlivy „západu“ a pravoslavného Ruska, ale i nádech severských zemí. V centru i jeho širším okolí je možné obdivovat stavby secesní i gotické architektury, a právě prvně zmiňovaná je minimálně srovnatelná s Prahou či Vídní.
Díky tomu, že je Lotyšsko členem EU od stejného roku jako ČR, je město poměrně kosmopolitní (prý nejvíce ze všech pobaltských měst) a není zde problém se domluvit anglicky (užitečná by určitě byla i ruština, jelikož přibližně 40 % obyvatel města tvoří Rusové). Místní podniky jsou na turisty vcelku dobře připravené (např. v centru jsou ve většině restaurací jídelní lístky i v angličtině) a není problém platit kartou ani v některých stáncích na tržnici. Menší objem eur v hotovosti se však vždy hodí. 😀
Nás osobně na Rize nejvíce bavilo to, že jsme nepotřebovali řešit jízdenky na MHD ani taxi/Uber/carsharing, protože historické centrum města i širší okolí hravě zvládnete projít pěšky na dvě nebo tři etapy. Kdybychom měli dopředu detailně zmapované město a nevyužili první a poslední den k neorganizovanému toulání, měli bychom hlavní centrum zkouknuté za dva dny. A ti rychlejší by to zvládli i za den, třeba v rámci delší cesty po Pobaltí.
Trochu nás však zklamaly restaurace, protože jsme v centru narazili jen na jednu s lotyšskou kuchyní, která ovšem byla daleko za našimi finančními možnostmi. Ostatní restaurace byly mezinárodní, většinou italské nebo narvané hamburgery, případně fastfoody stejného ražení jako ty u nás. Objevili jsme mimo jiné McDonald’s a obdobu Burger Kinga. Měli jsme obrovské štěstí, protože jsme první den po půldenním bezhlavém honu na použitelnou a cenově přívětivou restauraci narazili na podnik Friends, kde ve velice přirozeném a moderním interiéru servírovali těstoviny, pizzu, burgery a třeba i sushi, všechno opravdu výborné! Můžeme jen doporučit. 👏 Původně jsme chtěli hodně ochutnávat a vystřídat více podniků, ale ve výsledku se nám nikam jinam než do Friends už později nechtělo.
Pokud byste opravdu chtěli vyzkoušet místní speciality, aniž by to zruinovalo vaši peněženku, zajděte si do jednoho z hangárů Central Marketu (Rīgas Centrāltirgus), kde se nachází „kantýna“ s místními pokrmy. Obzvlášť doporučujeme vyzkoušet želé/pudinkový dezert s ovocem a šlehačkou! 😀 Na tržišti též objevíte spoustu dobrot nebo suvenýrů, které stojí za pozornost. A když už jsme u doporučování, v prostředním hangáru je z venku také obchod s alko outletem, kde koupíte alkohol za příznivé ceny. Nás už si tamní prodavač po dvou dnech pamatoval, jelikož jsme mu hodně zkrouhli zásobu malých lahviček s typickým lotyšským alkoholickým nápojem Black balsam, které jsme vezli domů jako suvenýr. Na ten originální jsme odvahu neměli, ale ochucené varianty jsou celkem chutné. Minimálně si na ně po pár doušcích zvyknete. Tento místní alkohol můžete koupit i v Duty Free zóně na letišti ve větším plastovém obalu, cena je též poměrně dobrá.
Krom dobré vycházkové obuvi a drobných na cukrovinky a skvělé ovoce z trhů si nezapomeňte i teplé oblečení, minimálně v zimních měsících. Na internetu si sice najdete, že je tam zhruba stejně stupňů jako třeba v Praze, co Vám tam ale nenapíší, je to, že pocitová teplota v uličkách historického centra i u břehu v přístavu je rozhodně o pár stupňů nižší. Když se do Vás navíc opře vítr a spustí se sníh… Řekněme to tak, že zpoza okna to tam venku vypadá daleko příjemněji. Tím se ale nenechte odradit a rozhodně vyražte, stojí to za to!
Autor: Míša K.