Pragulic aneb poznej Prahu očima lidí bez domova

Pragulic aneb poznej Prahu očima lidí bez domova

Na začátku listopadu se v pozdních odpoledních hodinách konečně uskutečnila naše dlouho plánovaná akce, a to byla procházka Prahou s Pragulic. Nic Vám název neříká? Nevadí, všechno vysvětlím 🙂

Pragulic je sociální podnik, který organizuje prohlídky Prahou, na kterých jsou vašimi průvodci lidé bez domova. Jde o to zažít město z jiné, realističtější stránky, podívat se na věci z nové perspektivy, prožít s průvodci jejich životní příběh, zbourat stereotypy o bezdomovectví  a pomoci tam, kde je to potřeba. Kromě prohlídek pro jednotlivce i skupiny nabízí Pragulic také další nevšední zážitky: 24 hodin bez domova, Team building a Homeless challenge. V těchto případech si zájemci vše vyzkouší na vlastní kůži a zážitek je o to intenzivnější. Potýkají se například s otázkami: jak se vypořádat s počasím, kde sehnat jídlo nebo kam večer složit hlavu. V nabídce jsou prohlídky i v cizím jazyce. A pokud je pro vás třeba Praha daleko, tak Pragulic pomáhá i v Ostravě a do budoucna se můžete těšit do Brna, Olomouce či Českých Budějovic

V Praze v současné chvíli provádí šest průvodců a každý se specializuje na jiné téma, takže si můžete vybrat to, které Vás zajímá nejvíce. My jsme absolvovali prohlídku s paní Zuzkou, jejímž tématem je: Pražská drogová scéna. Sešli jsme se před Kotvou v 17:00 a během dvou hodin a s několika zastávkami jsme ušli téměř 2 km a došli až na Karlovo náměstí, kde jsme se rozloučili.

Paní Zuzka se nám nejprve představila a popsala svůj pestrý život, od ne úplně ideálního rodinného života, přes 18 let fetování a střídavého žití na ulici, až po snahu se opět postavit na vlastní nohy a získat život do svých rukou, což se jí daří. Pracuje jako terénní pracovnice s lidmi, kteří se potýkají s drogovou závislostí, vaří s Kuchařkami bez domova a provádí s Pragulic. V žertu prohlásila, že se z ní stává jiný druh závislého člověka, a to workoholik.

Po cestě jsme udělali pět zastávek, protože prohlídka byla rozdělena právě do pěti tematických okruhů: drogy, legislativa, výdělek, ubytování a prostituce. Paní Zuzka skrze daná témata přibližovala především divoká pražská 90. léta, jak funguje bezdomovecká komunita, proč jsou tak důležitá gesta, že se drogy přesunuly z bytů na ulici a vše porovnávala se současnou situací a vyprávěla nám svůj životní příběh.

 • Drogy – Náměstí Republiky
  • Zde jsme se dozvěděli, jak to bylo po revoluci s drogami v Praze, kdo a kde prodával, kde se vařilo, co s vámi dělá pervitin a co naopak heroin, jak dlouho můžete vydržet nespat a také to, jak vypadá drogová scéna dnes.
 • Legislativa – Chapeau Rouge
  • Jedna z největších překážek v návratu k běžnému životu je finanční situace, resp. dluhy, které jste během života na ulici nasbírali (např. za pokuty v MHD). Jak se z nich dostat a jde to vůbec?
 • Výdělek – Staroměstské náměstí
  • Jak je to s penězi na ulici, když jste drogově závislý? Necháte si i něco na jídlo nebo ne? Kde a co všechno se kradlo? A komu to potom prodat? A co paní Zuzaně vadilo nejvíce na žebrání?
 • Ubytování – Havířská ulice
  • Venku už začíná být tma, únavou už téměř padáte na kolena a pouští se do vás čím dál větší zima, váháte však kam složit hlavu, aby to bylo bezpečné. Zvolíte raději lavičku někde v ústraní nebo rušné Václavské náměstí? Nebo raději počkáte až do rána?
 • Prostituce – Karlovo náměstí
  • Kam se dříve chodilo za prostitucí a kam se chodí dnes? A které lokality vyhledávají především pánové a které dámy?

Tohle všechno a mnohem víc jsme se dozvěděli v těch dvou hodinách, které jsme s paní Zuzkou měli.

Závěrem bych chtěla poděkovat jí i všem účastníkům, kteří dorazili a byli velice zvědavými posluchači. Děkujeme a těšíme se na další akci!

Autor: Lůca