Perla Středomoří – Mallorca

Perla Středomoří – Mallorca

Když se řekne Mallorca, člověk si představí velké turistické resorty, dlouhé bílé pláže, kde je “hlava na hlavě“. Mallorca je ale víc než to!

Mallorca patří ke Španělsku a je největším ostrovem Baleárských ostrovů. Na tomto ostrově najdeme vše, co si člověk jen dokáže představit: impozantní hory a průsmyky, opuštěné pláže, národní parky, jeskyně, skalní oblouky, ale také historická městečka i památky. Mallorca je opravdu jedinečná a člověk tomu neuvěří, dokud to nezažije na vlastní kůži. Krátké vzdálenosti mezi jednotlivými místy umožňují poznání celého ostrova. Z jihu na sever je to autem asi hodinu a půl cesty.

Mallorcu jsem navštívila v létě roku 2018 a rozhodně ne naposledy. Věřím tomu, že si tenhle ostrov zamiluje naprosto každý, protože má každému co nabídnout. Připravila jsem si pro Vás rady, tipy a zajímavosti z vlastní zkušenosti, i ze zkušeností mých kamarádek, které na Mallorce žijí.

Doprava

Na Mallorcu jsme letěli z Berlína. V létě roku 2018 byly zpáteční letenky asi za 15 eur pro jednu osobu. No nekup to! 😊

Do Berlína se dá za pár hodin pohodlně dojet autobusem. Vybrat si můžete ze společností Regiojet nebo Flixbus. Zpáteční jízdenka vycházela asi na 600 Kč pro jednu osobu.

Na Mallorce jsme měli zamluvené auto od společnosti Budget (nedoporučuji!). Známý nám poradil nepůjčovat si auto přes portály, jako je například RentalCars, ale zarezervovat si auto přímo přes webové stránky dané společnosti. Je známo, že si tyto portály účtují provizi od půjčoven, a proto je půjčení auta tímto způsobem dražší. Zarezervovali jsme si tedy auto předem a vyzvedli si ho na letišti na Mallorce. A nastaly problémy:

 1. Půjčovna nebere debetní karty, ale pouze kreditní! Na tohle velký pozor.
 2. Půjčovna nebere hotovost.
 3. Zablokují Vám poměrně vysokou částku na kreditní kartě a pokud auto vrátíte neporušené, tuto zálohu Vám vrátí.
 4. Když jsme přišli přímo za člověkem, který nám měl auto vydat, ukázalo se, že dané auto, které jsme měli zarezervované, není k dispozici. Nabídli nám tedy jiné auto, podle jejich slov lepší, ale za stejnou cenu. (Nutno říct, že auto to bylo skvělé, prostorné a výkonné).
 5. DOPORUČUJI si ještě v půjčovně detailně nafotit auto ze všech stran, včetně budíků!! Pokud budete auto vracet, budete mít důkazy, v jakém stavu jste auto obdrželi.
 6. Auto Vám půjčí s plnou nádrží a s plnou nádrží ho opět musíte vrátit.
 7. Vrácení auta probíhalo opět na letišti. Letadlo nám letělo hodně brzy ráno, tudíž půjčovna měla ještě zavřeno. Postup byl následující: zaparkovat auto v půjčovně, vyfotit, na jakém parkovacím místě auto stojí, hodit klíče od auta do dané schránky a později do autopůjčovny zavolat, kde přesně auto stojí.
  • Do autopůjčovny nebyl vjezd zvenku. Prostě se tam nedalo vjet. Tudíž jsme auto museli nechat v parkovacím domě na letišti.
  • Tím, že jsme objížděli několikrát letiště a hledali vjezd do půjčovny, projezdili jsme trochu benzínu, takže nádrž při vrácení nebyla plná.
  • Málem jsme nestihli letadlo.
  • Nevěděli jsme, kam máme dát vědět, kde auto stojí, obvolávali jsme veškeré zaměstnance, kteří nás neustále někam přepojovali. Snažili se jim anglicky vysvětlit, kde auto stojí, ale všichni hovořili pouze španělsky.
 8. Po několika dnech se ukázalo, že nám strhli peníze ze zálohy. Nikdo nám to pořádně neodůvodnil, takže jsme přišli o několik tisíc. Nikdo se s námi nechtěl bavit anglicky, dost jim to hrálo do karet. Nakonec jim volala ještě naše kamarádka, žijící v Barceloně, a hovořila s nimi ve španělštině, ale stejně jako my, skončila s nepořízenou.
 9. Posílali jsme později společnosti Budget e-mail s doklady, které prokazovali naši pravdu, a byli jsme také v bance nahlásit neoprávněné stržení peněz z účtu. S pomocí banky a oznámení, že to dále půjde přes právníky, nám vrátily asi 70 % z té stržené částky.

Ubytování

Byli jsme ubytovaní v Palmě v hotelu Residencia Mayol.

Na pokoji byla postel, stůl, lednička a koupelna. Ubytování bylo naprosto dostačující, bohužel ale dost daleko od pláže a od samotného centra Palmy. V suterénu byla také k dispozici vybavená kuchyň, kterou jsme každý den využívali k přípravě snídaní a svačiny. Byla také možnost posezení na zahrádce, kde jsme každý den snídali.

Jídlo

Kousek od ubytování je Lidl, kde jsme si prakticky každý den nakupovali snídaně a svačiny. 

Doporučuji restaurace:

 • Přímo v Palmě je Dragon Sushi all you can eat – mají zde sushi obalené v těstíčku, které musíte vyzkoušet.
 • V Palmě se také nachází Centro Comercial S`Escorxador, což je tržnice plná stánků s jídlem.
 • Na Plaça d’Espanya v Palmě se nachází „fast food“, pro místní je to spíše pivnice (jejich pivo se ale tomu našemu zdaleka nepodobá). Můžete si zde však dát skvělé jídlo v podobě španělských tapas – ve Španělsku je zvykem si objednat hodně malých porcí různých jídel, aby každý u stolu mohl ochutnávat.
 • Na zmrzlinu jsme chodili do zeleného stánku Boutique de Gelato. Tyhle zelené stánky byly skoro po celém městě.
 • Nesmíte si nechat ujít ani posezení v Lemon Tree s kyblíkem piv Estrellas.

Co stojí za to vidět

Katedrála Panny Marie – La Seu – největší krása hlavního města Palmy

Port d‘ Alcúdia – krásná dlouhá bílá písečná pláž (fotogenické molo)

Foto: fotobanka Pixabay

Cap de Formentor – nejsevernější mys ostrova, krásné výhledy

Pollenca – schody až do nebe, nahoře dechberoucí výhled

Cala des Moro – nejkrásnější místo, na kterém jsem byla (pozor ale za hezkého počasí je na pláži hlava na hlavě – a to je opravdu extrém)

Cala s’Almunia – další z řady krásných zátok

El Pontas – skalní oblouk v moři

Cúber – národní park s jezerem, obehnaný horami, druhé nejkrásnější místo na Mallorce

Port de Sóller – přístav s majákem

Castell de Bellver – historický hrad kousek od Palmy

Cala Figuera – typická pro své domečky se zelenými okny

Alcúdia – historické městečko, stojí za návštěvu, člověk si tam přijde jak ve filmu

Co stojí za to vidět a nenavštívili jsme to

Torrent de Pareis – soutěska, ke které vedou pořádné serpentýny

Foto: fotobanka Pixabay

Cuevas del Drach – jeskyně s plavbou po jezeře

Foto: fotobanka Unsplash

Andratx – oblíbená turistická oblast filmových hvězd

Foto: fotobanka Pixabay

Valldemossa – další z historických městeček

Foto: fotobanka Pixabay

Co nestojí za to vidět

Bohužel jsem byla lehce zklamaná z hlavního města Mallorcy – z Palmy. Kromě katedrály La Seu, v Palmě nic moc k vidění není. Ani pláž tam není moc hezká.

A kde se tedy koupat, když ne v Palmě?

Kousek od Palmy je městečko Palmanova se stejnojmennou pláží. Je to sice turisticky významná destinace, ale je tam hezčí koupání než přímo v Palmě. 😊

Zajímavosti

ŘIDIČI VE ŠPANĚLSKU!

Na dopravu v hlavním městě Mallorcy si člověk musí chvíli zvykat, ale po pár dnech už začne jezdit jako místní. Nedivte se, že Španělé tak často troubí, tím se totiž zdraví. Máš dnes dobrý den? Svítí sluníčko a máš dobrou náladu? Zatrub!

Autor: Monča