Nejstarší vinice v Evropě v NP Podyjí

Nejstarší vinice v Evropě v NP Podyjí

Začátkem září jsem se vydala do jediného moravského národní parku, a to konkrétně na jednu nejstarší evropskou vinici Šobes. Vinice je unikátní nejen svou historií, ale také polohou. Vinice leží v nižší nadmořské výšce na prosluněném jižním svahu, chráněným proti větrům. Obtéká ji řeka Dyje, která také zlepšuje podmínky pro pěstování vína. Zdejší klima se podobá tomu v údolí francouzské Rhôny. 

Výlet na tuto vinici je tak na půl dne. Ideální je vyrazit ze Znojma a strávit zde dopoledne. Mimojiné v sezóně od června do září je na vinici otevřený stánek Znovínu Znojmo, a tak máte jedinečnou příležitost ochutnat vína, která rostou přímo na vinici Šobes. Pokud nepotřebujete ochutnávat místní vína, vinice je dostupná celoročně. 

Výchozím místem může být obec Hnanice, odkud vede cesta 3 km přímo na vinici. Je to nenáročný výlet, kde také přejdete přes jednu ze tří visutých lávek přes řeku Dyji. 

Po ochutnávce místního vína jsme se vydali na vyhlídku Devět mlýnů, odkud je krásný pohled na meandry řeky Dyje a právě na onu vinici Šobes. Dále jsme pokračovali po zelené turistické značce k pastvině exmoorských koní na Havranickém vřesovišti. Vřesoviště představuje jedinečné prostředí stepních trávníků, křovinné vegetace a i smíšený les. Koně zde mají za úkol redukovat porosty vysokých trav a přispívat k rozvolnění lesních porostů. Exmoorský kůň je jedním z nejstarších a nejpůvodnějších plemen koní, aktuálně jich celosvětově žije zhruba dva tisíce. 

Velikou výhodou tohoto výletu je to, že v NP Podyjí není mnoho signálu, takže je ideální jako odpočinek od online života. 🙂 

Ochutnávka vína na vinici
Visutý most přes řeku Dyji

Autor: Alča