Méně je někdy více aneb můj Erasmus v Německu

Méně je někdy více aneb můj Erasmus v Německu

Už při přijetí na Vysokou školu ekonomickou (VŠE) jsem měla jasno, že se během svého studia pokusím vyjet na semestr do zahraničí. Během covidové epidemie a výuky online se mé přání zažít Erasmus akorát zesílilo.

Volbu školy jsem měla poměrně snadnou. Mým cílem bylo zlepšit si druhý jazyk, který studuji, tedy němčinu. Druhá podmínka byl dojezd z mého domova autem do pěti, šesti hodin, ale ne zase kousek od hranic jako jsou například Drážďany. Do přihlášky jsem si zařazovala samá velká města. Naneštěstí (nyní však můžu říct naštěstí) jsem se ani na jednu z mých prioritních škol nedostala a byla jsem přijatá do Villingenu-Schwenningenu na univerzitu Hoschule Furtwangen Univesity (HFU), obor International Business Management (IBM). Ačkoli jsem byla zklamaná, že nepojedu do Berlína či Vídně, na Erasmus jsem se velmi těšila. Až po příjezdu a prvotním rozkoukání jsem zjistila, jaké štěstí mě potkalo. Hoschule Furtwangen Univesity je dlouhodobě hodnocená jako jedna z nejprestižnějších univerzit Německa. I když je škola menší a roztáhlá do třech kampusů ve třech městech, o to osobnější a individuálnější přístup ke studentům mají.

Po prvotním nekonečném papírování ohledně výjezdu, pak zařizování ubytování, následném vytváření rozvrhu na HFU a zjištění, že v mém studentském bytě se nenachází nic kromě ledničky, stolu a postele, jsem v půlce září odjela v narvaném autě a mé dobrodružství mohlo začít. Orientation week byl bohužel online, avšak většina mezinárodních studentů měla vlastní iniciativu, a tak jsme se poměrně brzy seznámili a vytvořili skvělou partu. I přes můj počáteční strach, že si na Erasmu nenajdu žádné kamarády, jsem se skamarádila s lidmi z celého světa. Kromě rozvrhu, jehož tvorba je naprosto rozdílná od vytváření našeho, mě také překvapilo, že na HFU nemají přednášky, ale pouze cvičení, na něž není povinná docházka. Díky tomu, že už jsem měla všechny povinné předměty odstudované před Erasmem, jsem si mohla vybrat pouze volitelné předměty, a těch IBM nabízí opravdu mnoho.

Schwenningen má skvělé umístění ve Schwarzwaldu mezi Stuttgartem, Kostnicí u Bodamského jezera a Zürichem (všechno v dojezdové vzdálenosti okolo hodiny autem) a dá se odsud dělat mnoho výletů jak do hor, tak do měst. Během pobytu jsme navštívili Švýcarsko, Rakousko, Lichtenštejnsko a Francii, užili si turistiky, lyžování, dalších zimních sportů a nekonečných party.

I když jsem nebyla přijata na prioritní školu, kterou jsem si zvolila, a Schwenningen je pro mě vzdálený osm hodin, ne pět. Nebyla jsem evropském velkoměstě, ale v městečku mnohokrát menším než je Praha. A také jsem si s novými kamarády více procvičila španělštinu či francouzštinu, než němčinu. Za celý pobyt ve Schwenningenu na HFU jsem nesmírně vděčná a rozhodně to byl jeden z nejskvělejších zážitků v mém životě.

Pro ty, co váhají vyjet a mají strach a obavy, ať už jsou jakékoli, všechno se dá zvládnout. Erasmus je velmi cenná a přínosná zkušenost a doporučuji všem této příležitosti, co VŠE umožňuje, využít.

Autor: Eliška