Letem světem cestovním ruchem

Letem světem cestovním ruchem

První přednáška CUFRu v začínajícím letním semestru se konala ve středu 4. března 2020. Naším hostem byla Šárka Koliášová, která nám sdělila mnohem více, než jen své pracovní zkušenosti a postřehy, které nasbírala po dobu svého pracovního života. 

Kdo je Šárka Koliášová? 

Je to šťastná maminka, ale také vášnivá cestovatelka. Záliba v cestování ji natolik pohltila, že se rozhodla pro obor cestovní ruch, právě z toho důvodu, aby se mohla podívat do celého světa. I přes to, že je jen málo pozic v cestovním ruchu, které tuto možnost nabízí, Šárka si tento sen splnila, a to hned na počátku své pracovní kariéry v tomto odvětví.

Poprvé se totiž vydala do Barcelony jako průvodce a vlastně vůbec netušila, jak to bude probíhat. Dokonce měla mezi svými posluchači i ředitele cestovní kanceláře a o to větší strach z toho mohl jít. I přesto se s tím vším vypořádala na jedničku, svým výkladem uchvátila též pana ředitele a tím se jí podařilo nastartovat svoji kariéru v oblasti cestovního ruchu jako průvodkyně a tour operátorka. 

Její další cesta směřovala k založení dotovaných zájezdů pro seniory. V té době totiž existovala pouze jedna cestovní kancelář, která tento typ zájezdů nabízela. Ji samotnou tento nápad zaujal a začala si pohrávat s myšlenkou pokusit se podobnou akci zorganizovat, což se jí nakonec podařilo. 

Po nějaké době změnila zaměstnání a začala pracovat pro rodinu Lobkowiczů na Pražském hradě. A nakonec byla také součástí americké cestovní kanceláře Faith journey, která se specializuje na pořádání náboženských poutí. 

V současné době se soustředí nejen na to, co svou prací přináší sobě, ale také na to, co přináší světu. Proto se také začala v rámci své nynější pozice v agentuře EventArchitect zabývat také segmentem wellbeingu. Kromě toho se též věnuje meditacím a snaží se ukázat lidem, že touto formou se lze oprostit od každodenního stresu. 

A co jsme se dozvěděli navíc? 

Šárka nám sdělila nejen svoje příběhy z pracovního života, ale také rady, kterými bychom se měli řídit. Při výběru pracovní pozice si nevybíráme pouze samotnou pozici a prostředí, ale také nadřízeného. Pokud si s ním totiž rozumíme, máme možnost dostat se mnohem dál, jelikož nám toho zpravidla dovolí více. Jistým předpokladem je samozřejmě i fakt, že vykonáváme práci lépe než ostatní a že máme opravdu zájem. 

Šárce mockrát za celý tým CUFRu děkuji za velmi přínosnou a inspirativní přednášku, která nám ukázala, jak to v cestovním ruchu na různých pozicích funguje, a nechala nás se zamyslet nad tím, co chceme od života získat. Děkuji také všem zúčastněným a budeme se těšit na shledání na dalších přednáškách.

autor: Týnka