Klub českých turistů? To není jen Pochod Praha – Prčice

Klub českých turistů? To není jen Pochod Praha – Prčice

43 400 kilometrů značených pěších tras, 38 000 kilometrů cyklotras, 3 066 kilometrů lyžařských tras a 2 826 kilometrů hipotras. Stejně vám to nepřijde mnoho? Tak si k tomu ještě připočtěte 31 933 členů. Tohle všechno je Klub českých turistů. 

Historie
Klub českých turistů byl založen v roce 1888 a o rok později vyznačil svoji první turistickou trasu. Vedla kolem Svatojánských proudů, ale následně její velká část zmizela pod hladinou Štěchovické přehrady. Dnes v těchto místech najdete trasu obnovenou a s původním značením. I samotné turistické značení prošlo vývojem. Změnila se velikost značek a k červené barvě se postupně přidaly trasy modré, zelené a žluté. 

Turistické značení
Využíváte při svých výletech po České republice turistické značení? Je za ním asi 75 000 hodin práce 1 800 značkařů ročně, kteří to vše podstupují bez nároku na mzdu. Jejich prací není jen obnovovat značení, ale i zprůchodňovat zarostlé cesty a prořezávat rozrůstající se křoví. I proto každý rok obnoví přibližně 1/3 všech tras. Značkařem se může stát kdokoli, kdo absolvuje kurz značkaření. Pokud byste ale chtěli pomoci KČT při spravování tras, stačí, když na adresu turistickeznaceni.cz nahlásíte každou chybu ve značení, na kterou při svých toulkách narazíte, ať už to jsou chybějící značky, poničené ukazatele, ale i zarostlé neprůchozí cesty.

A že na turistických značkách není nic světového? Podle metodiky KČT se značí v částech Chorvatska, Rumunska, Ukrajiny, Izraele i Německa. V brazilském městě Bataypora dokonce najdete turistický ukazatel do Zlína. Obě města byla totiž založena Tomášem Baťou. 

Modernizace pěších tras
Vše podléhá nějakému vývoji a jinak tomu není ani u turistických tras. Mění se hlavně prostředí, kudy jsou vedeny, a proto nejsou výjimkou ani trasy na silnicích první třídy. KČT si uvědomuje, že turistům nestačí jen vědět kudy jdou. Chtějí jít přírodou, ale po cestě potkat zajímavá místa a ubytovací a stravovací zařízení. Proto se KČT rozhodlo zapojit do modernizace turistických tras. Vedle přeznačování tras na nejnebezpečnějších úsecích se snaží i o získání certifikace Leading quality trails – Best of Europe. První trasa, která na našem území toto ocenění získala je trasa kolem Lužnice v jižních Čechách.

Zaujala vás činnost KČT? I vy se můžete zapojit. Více informací o členství v klubu se dozvíte na webových stránkách KČT. Členství má mnoho výhod, ať už jsou to různé slevy nebo dobrý pocit, že jste pomohli zachovat tuto 130 letou tradici. Zapojit se můžete i jako značkaři. KČT také ocení pomoc s certifikací dalších tras nebo dalšími projekty. Na mnohých z nich můžete dokonce i založit svou bakalářskou nebo diplomovou práci. V neposlední řadě vám doporučím, abyste sledovali naše sociální sítě, protože s Klubem českých turistů jsme rozhodně nespolupracovali naposledy.

autor: Kačka