Jak se sen stal realitou, a to hned dvakrát – můj výměnný pobyt v USA

Jak se sen stal realitou, a to hned dvakrát – můj výměnný pobyt v USA

Za svá studia na Vysoké škole ekonomické (VŠE) jsem dvakrát vyjela na Erasmus a dvakrát do stejné země – do USA. USA byla moje vysněná země už od malička, od chvíle, kdy nás jednoho dne navštívili do té doby pro mě neznámí američtí příbuzní.

Na bakalářském stupni proto byla moje destinace zcela jasná. Přestože je amerických škol pro bakaláře méně, podařilo se mi dostat se do Texasu na Texas A&M University. Na magisterském stupni jsem už měla větší dilema. USA jsem se nebránila, ale zároveň jsem se chtěla podívat do jiné země. Lákal mě Nový Zéland a Austrálie, kam jsem se ale bohužel nedostala. Po zkušenostech z Texasu, kde jsem studovala především marketing a podnikání, a ne svůj hlavní obor, cestovní ruch, bylo jedním z mých hlavních kritérií, abych na zvolené škole mohla studovat cestovní ruch.

V nabídce Oddělení zahraničních styků (OZS) se hledají školy, kde se dá studovat cestovní ruch, celkem těžko, neboť u spousty z nich to není napsané, a těch, u kterých to napsané je, je velmi málo. Projížděla jsem proto jednotlivé země a školy a zjišťovala, zda tam můžu studovat cestovní ruch a jaké předměty nabízejí. Nakonec mě po Novém Zélandu a Austrálii uchvátila Kansas State University v Kansasu v USA, kam jsem následně i vyjela. Přestože to byl můj už druhý výjezd do USA, rozhodně výběru nelituju.

Jak už jsem zmínila výše, Texas A&M je jedna z mála amerických partnerských univerzit, kam můžete vyjet už na bakaláři a nepotřebujete k tomu mít žádný certifikát z angličtiny. Nachází se v menším studentském městečku College Station, přibližně napůl cesty mezi Houstonem a Austinem. Samotná škola je velmi vojensky založená, spousta místních tradic vychází z armády a studenty oděné do vojenské uniformy potkáte téměř na každém kroku. S velkou pravděpodobností s vámi budou chodit i na hodiny.

Kansas State University je naopak spíše zemědělsky zaměřená, nicméně na ní najdete celou škálu různých oborů napříč všemi odvětvími, jak už to na správné americké univerzitě bývá. Nachází se, jak už název napovídá ve státě Kansas, ve studentském městě Manhattan. A protože ten Manhattan, který všichni známe, se nachází v New Yorku, tedy v Big Apple, Manhattanu v Kansasu se nemůže říkat jinak než Little Apple. Američané jsou prostě velice kreativní.

Co se týče samotného fungování škol, na každé univerzitě je to víceméně podobné. První velkou změnou oproti VŠE je velikost samotné školy. Není to pár budov spojených dohromady, ale opravdový kampus s desítkami budov, v případě Texas A&M, která byla větší, trvalo hodinu autobusem, než jste se dostali z jednoho konce kampusu na druhý. Protože na to mají školy prostory, můžou studentům poskytnout větší zázemí. Knihovna má svou vlastní budovu, ta v Kansasu vypadala jako Bradavický hrad z Harry Pottera a uvnitř měli dokonce i Velkou síň. Menza tam funguje na principu bufetu a zpravidla nabízejí tři jídla denně, s tím, že si studenti kupují jídelní plán na celý semestr. Ve volném čase je možné navštěvovat rekreační centrum, které je pro studenty zdarma a většinou nabízejí kromě posilovny, také lezeckou stěnu nebo různé sportovní kurzy. V Texas A&M měli dokonce vlastní bazén.

Bydlet je možné buď mimo kampus v pronajatých studentských apartmánech nebo na kolejích či kolejních apartmánech. Já jsem v obou případech bydlela na kolejních apartmánech, které jsou dražší než koleje, ale zase je snazší se tam dostat a zahraničním studentům je to doporučováno. Tyto apartmány jsou prakticky větší byty, kde každý student má vlastní pokoj. Kuchyň a koupelna jsou sdíleny s dalšími spolubydlícími. Počet spolubydlících záleží na vašich preferencích, můžete mít apartmán i sám pro sebe.

Samotné studium mi připadalo jednodušší než na VŠE, ale více časově náročné. Důraz se klade především na průběžné hodnocení, během semestru se vypracovávají různé seminární práce, řeší se case study a velkou váhu na známku má i aktivita při hodině, která často tvořila klidně i třetinu až polovinu známky. Docházka je povinná a styl výuky více připomíná středoškolský systém. Není vůbec neobvyklé, že vyučující zadává na každou hodinu domácí úkol. Píšou se i průběžné a závěrné testy, ale většinou jednoduché a teoretické a ptají se na základní věci, nejsou tam žádné záludnosti. Co je naopak výhodou je větší zapojení praxe. V Texas A&M jsem si mohla například vyzkoušet simulaci reorganizace společnosti nebo jsem ve skupině vypracovávala investiční projekt s cílem zaujmout případného investora. Na Kansas State jsem naopak měla možnost navštívit místní Hilton a Marriot hotel nebo jsem se podívala do kasina. Taky jsem prováděla mystery shopping pro místní restauraci a své poznatky jsem následně prezentovala přímo vlastníkům podniku.

Oba semestry jsem si v USA užila naplno. Protože jsem si vždycky volila spíše méně náročné předměty, tak jsem měla i spoustu času na cestování a svůj volný čas jsem mohla trávit i objevováním kulturních rozdílů a tradic, k čemuž rozhodně patří americký fotbal. Pokud vyjedete do USA v zimním semestru, rozhodně doporučuji se jít alespoň jednou podívat na zápas vaší univerzity. Je to opravdu zážitek!

Autor: Lucka Du.