Jak s pomocí meditace & mindfulness zlepšit náš život
První online přednáška tohoto akademického roku, která se konala 10. listopadu 2020, byla pro náš spolek trochu netradiční. Ujala se ji opět energetická, pozitivní a inspirující Šárka Koliášová, která s námi ještě na začátku tohoto roku sdílela svoje pracovní zkušenosti napříč cestovním ruchem. Nyní se naplno věnuje svému meditačnímu programu SHRI (více o jejím programu na www.sarkakoliasova.com). Šárka tak pracuje jako certifikovaná instruktorka Chopra Center for Wellbeing a jejím hlavním posláním je zpřístupňovat nástroje, které pomáhají méně se stresovat a zároveň prožívat více spokojenosti, radosti, zdraví a klidu. Mezi její klienty patří vysoce postavení manažeři, profesionální hráč pokeru či pracovník z České národní banky.
V úvodu přednášky Šárka shrnula svůj dosavadní profesní život a popsala důvody a cestu k meditaci. Každý z nás někdy cítil stres. Někdo ho prožívá takřka denně, někdo zase málokdy. Paradoxně v drtivé většině případů se stres vyvolá na základě našich vlastních myšlenek, kterých máme v průměru za jeden den až 70 tisíc. A co víc, zhruba 80 % lidských nemocí vzniká přímo/nepřímo působením stresu. Meditace pak představuje nejsilnější nástroj, díky kterému je možné nahromaděný stres průběžně uvolňovat. Díky meditaci dochází k hluboké relaxaci těla a zklidnění mysli, což má mimo jiné pozitivní vliv také na kvalitu spánku.
Dále se přednáška dostala k meditačním technikám. Těch existuje celá řada. Každý z nás by si postupem času měl osvojit tu svou, která mu nejvíce vyhovuje. Aby se meditace stala účinnou, je potřeba danou techniku pravidelně, alespoň 1-2x denně, opakovat, čímž si vytvoříme návyk na osobní psychohygienu.
V neposlední řadě Šárka vyvrátila všeobecně známé mýty o meditaci. Řada lidí říká, že nemůže na nic nemyslet. Je to právě naopak, myšlenky jsou přirozenou součástí meditace. Dále vyvrací fakt, že existuje pouze jedna poloha, a to v lotosovém sedu. Každý z nás si může vybrat právě tu svoji polohu, a to kdekoliv, na židli, v parku či na gauči. Třetím mýtem je lidská domněnka, že meditace má nějaký náboženský podtext a je praktikována pouze buddhisty a hinduisty. Meditovat může kdokoliv, bez ohledu na jeho vyznání.
Posledních 10 minut přednášky bylo věnováno pro praktickou ukázku zklidnění těla a mindfulness. Přednášku sledovalo celkem 57 osob a přinesla velmi pozitivní ohlasy. Šárko, moc děkujeme za Váš čas a doufáme, že toto nebyla naše poslední společná přednáška.
Autor: Pavlína