Jak přiblížit Česko a Čechy cizincům?

Jak přiblížit Česko a Čechy cizincům?

Představte si například situaci, že se dostanete na vysněný Erasmus a začnete se seznamovat s lidmi z nejrůznějších zemí a kultur a najednou jim potřebujete představit a přiblížit tu českou. Čím ale začít? Co je typicky české nebo co je zažité? Jakou máme náturu? Jaká je naše historie? Každého z nás určitě napadne mnoho otázek a mnoho příkladů v závislosti na tom, odkud pocházíme, co jsme zažili a co máme rádi.

Občas je samozřejmě těžké určit, co je typicky české, či v čem nás ovlivnily sousední kultury a státy, nicméně i tak je vždycky zajímavé sdílet, diskutovat, porovnávat a objevovat, co se dělá jinde a co se třeba dělá nebo dělávalo u vás doma. Proto jsme si pro vás připravili pár zajímavých okruhů pro inspiraci, kde třeba začít a co neopomenout, na co se ptát, kde hledat rozdíly či podobnosti. Tak pojďme na to! 😀

Základní informace

Jako první můžete začít s nějakými základy, každý určitě zná naše hlavní město, možná dokonce zná Prahu, ale o tom, že existuje nějaká Česká republika zatím neslyšel… Tím pádem je na vás, to uvést na pravou míru. Vysvětlit, že Československo už neexistuje, přiblížit to, jakým způsobem náš stát vznikl, které národy a státy na nás měly a mají vliv. Jak se to má s naší politickou scénou, jakým společenským otázkám v současnosti čelíme a kam směřujeme? Chápu, že toto jsou témata na hlubší diskuzi, tak se vraťme k tomu, co jsme se naučili na základce nebo na střední. 😀 Jaké máme hory a řeky? Že nemáme moře 🙁 Co se u nás vyrábí, co by cizinci mohli znát nebo co by podle Vás znát měli? Jak vypadá naše vlajka a co reprezentují její barvy? Náboženství? Významné současné i historické osobnosti? Nezapomeňte na Járu Cimrmana! Mnohdy vás však ve střetu s cizinci může překvapit, že významné osobnosti nebo celebrity, o kterých si myslíte, že jsou světově známí, tak ty vůbec neznají, ale naopak na vás vybafnou jméno někoho, o kom jste naopak vy v životě neslyšeli. A co dál? Památky? Příroda? Filmy? Prostě na co zrovna přijde řeč, možností je spousta!

Jazyk

Zajímavým tématem je samozřejmě i jazyk. Čeština má své specifické znaky i pravidla, tak si někdy zkuste vysvětlit cizinci, jaké rody rozlišujeme, jak skládáme věty nebo jakým způsobem skloňujeme a časujeme. Jak poznáme, jestli do slova patří tvrdé, nebo měkké “i/y”. Je to celkem fuška, to mi věřte. Nebo se ptejte, jaký jiný jazyk jim čeština připomíná? Já se třeba jednou dozvěděla, že jim připomíná němčinu. Přišlo mi to zvláštní, když jsme součástí slovanské větve, ale nedávno jsem se německy začala učit a zjistila jsem, že mnohým slovům rozumím, protože jsou prostě stejné (např. šnek = die Schnecke). 🤷 Naučte se navzájem pár užitečných frází nebo třeba jazykolamů, to je taky velká legrace. 😀

Jídlo!

Pokud jste jako já, tak se o jídle dokážete bavit opravdu dlooouho (i když nejste kuchař). A i když vás třeba na první dobrou nenapadá typicky české jídlo (narozdíl třeba od Itálie – pizza a těstoviny), tak nezoufejte, i Česko má co nabídnout. Jsme taková v podstatě omáčková a hutná velmoc. 😀 Svíčková, rajská, koprovka, znojemská atd. Máme také hodně rádi různé polévky – bramboračka, česnečka (😍), gulášovka a mnohé další. Základem naší kuchyně bývá často kořenová zelenina a smetana (viz ty omáčky), ale také maso a ani ryby nám nejsou cizí. Zde můžete zabrousit i do vánoční a velikonoční stravy, to má často i každá rodina jinak. Někdo do salátu dává salám a pro někoho je to zase totální hřích. Také nezapomeňte zmínit knedlíky – houskový, bramborový, karlovarský, špekový… Jaký máte nejraději Vy? A co by to bylo za odstavec, kdyby tu nebyla zmínka o vepřo knedlo zelo.

Hlavní jídlo bychom měli, takže už se pomalu dostáváme ke sladkému a k dezertům, za chvíli totiž začíná sezóna plněných knedlíků – jahodové, meruňkové, borůvkové, švestkové, prostě mňam! A jako úplnou sladkou tečku můžete dát buchty, koláče, bublaniny, vdolečky, větrníky, vánočky a vánoční cukroví, beránky, štrůdlíky, rakvičky, lázeňské oplatky atd.

A co dalšího? 🤔 Na naši pivní kulturu se také vážou obvyklé hospodské pokrmy – nakládaný hermelín, utopenci, klobásy, SMAŽÁK! 😀

A chlebíčky! Páni, na ty jsem málem zapomněla já. 🙈 Co je víc, než si zajít někam na stojáka a natlačit do sebe váš oblíbený chlebíček?

A ještě malý tip na závěr tohoto okruhu: vyměňujte si recepty, takhle mám třeba recept na švédské masové kuličky od autentické švédské babičky a jsou perfektní!

Nápoje

Už jsme se najedli dosyta, ale je třeba vše také řádně zapít. Pro Čechy (jak všichni dobře víme) je typické pivo. Ne nadarmo se v roce 2023 zapsal Žatec a krajina žateckého chmele do Seznamu světového dědictví UNESCO. Nejtradičnějším druhem je světlý ležák, jehož protagonisty jsou např. Pilsner nebo Budweiser, nicméně každý má své vlastní oblíbence. V současnosti však zejména v minipivovarech najdete i různé jiné druhy – IPA, APA apod. V letních měsících se také začínají velké oblibě těšit tzv. kyseláče. Inu každý si přijde na své. 😖

Česká republika není samozřejmě jen o pivě, máme také skvělá vína nejrůznějších druhů a chutí. Nejpěstovanější bílou odrůdou na našem území je Veltlínské zelené (ne, není to Pálava), Müller Thurgau a Ryzlink vlašský. Nejzastoupenějšími červenými víny jsou Svatovavřinecké a Frankovka.

Známou značkou z oblasti českých nápojů je také Becherovka, ryze bylinková lihovina z Karlových Varů, kterou můžete vozit např. jako dárek do zahraničí. Typické jsou také pálenky z nejrůznějšího ovoce od českých strýčků. 👀

Těm, které neláká alkohol, můžete nabídnout Kofolu, protože když ji miluješ, není co řešit. 😍 Ale pozor, pokud vám Kofola chutná a vašim zahraničním kamarádům nikoli, zvážila bych pokračování v tomto přátelství… Další letní klasikou je samozřejmě také malinovka, tak místo Kofoly můžete ještě zkusit tu.

Zvyky a tradice

Co se týče tradic a zvyků, tak byste samozřejmě měli vytáhnout Vánoce a Velikonoce. Tady hodně záleží na tom, z jaké části republiky pocházíte a nejspíš i jak se slavilo ve vaší rodině. Barvíte vajíčka? Pletete pomlázky? Chodíte na koledu? Nebo naopak vůbec neslavíte? Jaké zvyky dodržujete o Vánocích? Lijete olovo? Házíte bačkorou? Krájíte jablíčko? Kolik druhů cukroví pečete? Jaký je váš systém rozbalování dárků – rozbaluje jeden člověk všechny své dárky najednou nebo se střídáte postupně?

Dodržujete jiné další zvyky a tradice? Chodíte na Masopust? Účastníte se stavění májky? Věnujete se vy nebo někdo z vaší rodiny tradičnímu řemeslu? Je něco, co se u vás dědí z generace na generaci? Slavíte svátky a narozeniny? A jak?

Důležité je mimo jiné také správné vymezení gest, ať nám nedojde k nedorozumění. Například když kýveme hlavou zepředu dozadu, že to znamená “souhlas” a ze strany do strany “nesouhlas” narozdíl třeba od Bulharů a Albánců.

Humor a nátura

Český humor bych označila za poměrně specifický. Osobně bych ho popsala jako hodně sarkastický, mnohdy ironický či dokonce černý (pozor na tu hranu!). V minulosti (a dost možná ještě stále) byl využíván také jako forma vyjádření názoru či dokonce odporu vůči panujícím režimům, protože smysl pro humor vám nemůže nikdo sebrat! 

Co se týče nátury, přijde mi, že Češi jsou cizinci často vnímáni (bohužel) jako dost nevrlí lidé. Je to zejména v oblasti služeb, resp. restaurací, kde se číšníci tváří jakoby je zákazníci otravovali…Nicméně se objevují i názory, které naopak Čechy označují za ochotné a pohostinné lidi, takže asi záleží na kontextu. Dále je nám mnohdy přisuzována houževnatost, ale občas také uzavřenost a skepticismus vůči novým věcem. A pak takové dvousečné ohýbání pravidel. Někdy to není na škodu, ale někdy je to naopak pouze “ochcávání” systému…

Sport

No a nemůžeme zapomenout ani na sport, protože to je u nás taky poměrně plodné téma. Hokej, fotbal, volejbal, tenis, biatlon, lyžování, snowboard, atletika, Rallye Dakar, Velká pardubická (zde malá vsuvka: česká obdoba slavné hry Monopoly = Dostihy a sázky) a s nimi spojená jména jako např. Emil a Dana Zátopkovi, Věra Čáslavská, Jiří Raška, Martina Navrátilová, bratři Pospíšilové, Jaromír Jágr, Ester Ledecká, Martina Sáblíková, Petra Kvitová, Jiří Prskavec, Lukáš Krpálek či Barbora Špotáková. No mohli bychom vyjmenovávat dlouho, ale obrázek už jste si určitě udělali.

Aktivity

Kromě pasivního sledování sportu, což nám jde mimochodem skvěle, tak jsme také poměrně aktivní a často vyrážíme do přírody a na různé výlety. Hodně častou náplní bývá pěší turistika a přiznejme si to, že na naše turistické značení prostě nikdo nemá (díky Klube českých turistů!). Dále jsme prakticky všichni amatérští vodáci a to taky jen tak někdo nemůže říct. A co ještě milujeme, je houbaření a chalupaření. Houbařit chodí často i ti, kteří nemůžou houby ani cítit. Možná nás spíš baví to, že rádoby hledáme poklad, ale kdo ví. 😀

A takto aktivně bych tyto okruhy uzavřela. Už jen během psaní mě napadala další všemožná témata, která by stála za zmínku, ale tolik času nemáme, tak už jen poslední tip pro fajnšmekry: vytáhněte nějaké klasické české bizárky aka bábu pod kořenem a porovnávejte, kde je to větší bizár. Každá země a národ má to svoje.  😀👀

Na úplný závěr bych ještě chtěla dodat, že tyto návrhy na témata jsou samozřejmě pouze špičkou ledovce a názory na ně se mohou různit, nicméně doufám, že jsem alespoň trochu podnítila vaši zvídavost a inspirovala vás k zamyšlení se, jací jsme a jak to komunikovat dál.

Autor: Lůca DV.