Jak cestovat levně a efektivně

Jak cestovat levně a efektivně

Dne 9. dubna přišla na řadu naše 4. přednáška, která se nesla v trošku jiném duchu než přednášky ostatní. Tématem totiž nebylo zakládání cestovní kanceláře či hotelu, ale dozvěděli jsme se, jak cestovat levně a efektivně od Honzy Macháčka.

Kdo je Honza Macháček?

Honza Macháček je jedním ze zakladatelů webu Cestolet, který spojuje to nejlepší z Wikipedie a Tripadvisoru. Zároveň je to také člověk, který procestoval spoustu zemí a který ví, jak při cestách ušetřit. Jeho přednášky jsou téměř vždy vyprodané, a proto jsme i u nás očekávali velký zájem. Zarezervovali jsme si tedy přednáškový sál, který má větší kapacitu. Když udeřila 18. hodina, přednáška mohla začít.

Co všechno jsme se dozvěděli?

Nových informací a rad na cesty zaznělo několik. Když jsem se rozhlédla po sále, uviděla jsem i několik studentů s bločkem, kam si doporučení zapisovali. Na úvod nám Honza vyprávěl něco málo o jeho cestách a o tom, jak jsou super pouště (Pokud tedy přemýšlíte, kam se v budoucnu vydat, pouště získávají hodnocení 10/10 ☺.). Po cestách přišly na řadu již samotné rady.  Přednáška obsahovala několik témat s velkým počtem map, které zpestřovaly slidy. Pro začátek nám bylo ukázáno, kde všude Češi nepotřebují vízum a jaké jiné jsou zde ještě podmínky. Odhadli byste, kde se žije nejlevněji a kde naopak nejdráže? Na webu Cestolet.cz existují seznamy, kde tyto informace naleznete. Nejedná se o pouhý obecný seznam, jde zde podrobně vypsáno 7 kategorií, ve kterých naleznete 10 zemí s nejnižšími i nejvyššími náklady od cen piva až po ubytování přes Airbnb. Honza nám také poradil několik užitečných aplikací na cesty. Jak si kontrolovat finance, kde je vhodné si rezervovat ubytování či výčet aplikací, které vám pomohou s dopravou. Jedno z nejočekávanějších témat se týkalo letenek. Věřím, že málokdo věděl na co všechno se při vybírání letu zaměřit. Nejednalo se pouze o aplikace nabízející akční ceny, ale i o nejlepší sedadla nebo třeba o rady ohledně přestupů. A nejlepší rada na závěr? Pište si své příběhy z cest. Rádi si je za pár let přečtete a vzpomínky si oživíte. Mohou ale pomoci i někomu, kdo se do dané destinace chystá a rád by se o místě dozvěděl jiné věci, než naleznete v průvodcích.

Co je Cestolet?

Jak už jsem zmínila na začátku, Cestolet je webová stránka, která obsahuje snad vše, co se týká cestování.  Můžete zde naleznout například všechny výše uvedené rady a tipy. Pokud jste tedy přednášku nestihli, není třeba si nad tím lámat hlavu. Cestolet funguje i jako průvodce. Přemýšlíte například o dovolené v Albánii? Stačí si tuto zemi najít na tomto webu a na jedné stránce se dozvíte aktuální informace o bezpečnosti, počasí, základních cenách nebo si zde můžete najít letenky a ubytování. Přečíst si tu můžete ale i cestopisy od dalších uživatelů či alespoň jejich krátce sepsané zkušenosti. Jedna z největších vychytávek je ale dle mě možnost založení si vlastní mapy, kde označujete vámi již navštívené země. Inspirujte se CUFRem a vytvořte si vlastní mapu. Je to jednoduché ☺.

Jaká tedy přednáška Jak cestovat levně a efektivně byla?

Přínosná, vtipná, překvapující. Věřím, že mluvím za hodně účastníků přednášky, když řeknu, že rady určitě někdy využiji a že jsem za tuto přednášku velice ráda. Tímto Honzovi Macháčkovi za CUFR a další moc děkuji, že dorazil a dal nám spoustu inspirace.

autor: Jája