Jag studerar i Sverige nu – aneb můj Erasmus

Jag studerar i Sverige nu – aneb můj Erasmus

Následující řádky bych ráda věnovala malému shrnutí z Erasmu, a to konkrétně ze Švédska. Studuji tu na Linnéuniversitetet v Kalmaru, což je město, které se nachází na jihovýchodním pobřeží. Univerzita má ještě jeden kampus více ve vnitrozemí, a to ve městě Växjö. Vzdáleno je asi hodinu jízdy vlakem. 

Švédsko jsem si vybrala kvůli krásné přírodě. Další výhodou je vysoká úroveň angličtiny a vyspělé školství. Nevýhodou je zejména, že pro nás Čechy je tu prostě všechno dražší, stejně jako v celé Skandinávii. Na přihlášce jsem měla však jen jedinou švédskou školu. Univerzity jsem si vybírala hlavně podle nabídky předmětů, aby ladily k mému hlavnímu oboru cestovní ruch. 

A jak tu funguje zdejší školství? Každý semestr je rozdělen na čtyři období a v každém období navštěvujete většinou jen jeden předmět, záleží to na studijní zátěži. Člověk se tedy může soustředit jen na jednu věc a věnovat se jí více do hloubky. Zkouškové období, jak ho známe u nás, tady prakticky neexistuje. Hodně se tu píší eseje nebo seminární práce.  Absolvovala jsem i home exam, což je typ zkoušky, kterou můžete psát, kde se vám zachce. Student dostane otázky, na které ve stanoveném časovém limitu musí odpovědět s použitím doporučené literatury. Ale otázky jsou mnohem těžší a obsáhlejší než u nás na VŠE. Přirovnala bych to až k takové seminární práci v časovém presu. 

Studovala jsem tu předmět Scandinavian Tourism Management, kde jsme se učili třeba o cestovním ruchu od romantismu a osvícenství až po současnost, probrali jsme toho ale daleko víc, nejen historii. Měla jsem i kurz švédštiny. Anglicky se ale ve Švédsku domluvíte všude a švédština není ani moc potřeba. Anglicky tu mluví opravdu všichni. Nyní mě čeká ještě Cross-Cultural Communication in Business. 

Na začátku mého pobytu bylo celkem těžké si na nový školní systém zvyknout, rozvrh je každý týden jiný a málem jsem kvůli tomu několikrát nepřišla do školy. Nyní ale můžu říct, že už jsem se se vším sžila. Díky ESN jsem si našla přátele, se kterými trávím volné chvíle a podnikáme různé výlety. Za svůj pobyt jsem toho stihla celkem dost. Kromě Švédska jsem navštívila i Dánsko, Finsko, Norsko, Rusko a Estonko. 

Pokud váháte nad Erasmem, tak prostě jeďte! Sama jsem se na začátku bála, že to nebudu zvládat, ale nakonec jsem se odhodlala a jsem za to ráda. Pokud pojedu příště na magistru, přemýšlím, že zkusím vyjet někam, kde bych si procvičila i druhý cizí jazyk.

autor: Terka S.