Istanbul – město plné kontrastů

Istanbul – město plné kontrastů

To jsi se asi zbláznila, že pojedeš na Erasmus do Turecka? To tě nikam jinam nevzali? Nechceš vyjet do nějaké normální země? Ano, toto byly první a bezprostřední reakce mého okolí v momentě, kdy se dozvěděli mou finální destinaci. Dostala jsem řadu velmi dobře myšlených varování, jak budu unesena a okradena. Malý spoiler – nic z toho se vážně nestalo. Okradena bych se cítila pouze v momentě, že bych si nechala ujít tuto jedinečnou příležitost. Pojďme si nyní projít Istanbul tak, jak ho možná neznáte.

Asi vás to nepřekvapí, ale Istanbul se od jiných evropských měst liší v mnoha ohledech. Nejen mě, ale i mé návštěvy v první chvíli zapůsobil neskutečný ruch města. Z velké části je to způsobeno množstvím obyvatel, které podle některých zdrojů dosahují k dvaceti milionům. Ano, je to vážně chaos, pokud populaci v podstatě dvou Českých republik vměstnáte do jednoho města. Po prvotním lehkém šoku si to však začnete zákonitě užívat. V přízemí každého domu se nachází nějaký obchůdek, bistro nebo restaurace. I když se tedy zrovna nenacházíte v historickém centru, máte nepřeberné množství možností, čemu věnovat svou pozornost. Já osobně bych doporučila zaměřit se především na pomalejší životní tempo Turků, kteří by optikou běžného Evropana jako by tak nějak zapomněli pospíchat. Lidé sedí v ulicích, popíjejí čaj, klábosí a jednoduše si užívají přítomného okamžiku.

Město rozkládající se na dvou kontinentech jistě nepřekvapí tím, že se zde kultury opravdu mísí. Ve městě i ve škole narazíte především na obyvatele z Blízkého východu nebo severní Afriky, kteří se snaží dosáhnout na lepší život. I přes tyto mnohé národnostní i náboženské odlišnosti mi k sobě lidé přišli mnohem shovívavější a tolerantnější, než je tomu v Česku.

Vliv mnoha kultur je patrný také na památkách. Dominují převážně ty postavené v době Osmanské říše, ale třeba slavná Hagia Sofia sloužila dlouhá léta jako křesťanský kostel. Cestovatele dosud nepolíbené krásou mešit jistě zaujmou tyto muslimské svatostánky. V porovnání s kostely působí vzdušněji a jsou jednoznačně barevnější. Já bych jim jedinou vadu na kráse ovšem vytkla to, že jejich majestátnost lehce shazuje zápach. Zápach upocených lidských nohou, abychom byli přesnější. Do mešity totiž nejde vstoupit v obuvi. Jako téměř místní bych proto nejen kvůli nižšímu množství turistů preferovala k návštěvě především chladnější měsíce. 

Mešity se staví i v současnosti. Příkladem budiž velkolepá Camlica Mosque, která byla dokončena teprve před pár lety a je největší mešitou celého města. Přestože ještě není na Tripadvisoru, její návštěvu byste rozhodně neměli vynechat. Dojet do mešity po eskalátorech je totiž přesně to, co jste nevěděli, že potřebujete zažít. V této moderní čtvrti se také nachází Camlica Tower, ze které spatříte celý Istanbul jako na dlani.

Jestli stále ještě váháte s návštěvou a doposud se mě vás nepodařilo přesvědčit, teď to přijde. Ekonomové připravte se, jsou to ceny. Turecko je pro nás cenově velmi dostupná země, ačkoli místní bohužel balancují na pokraji chudoby. Ušetříte především na stravování. Stačí se vyhnout turistickým místům a o pár uliček vedle narazíte na dokonalý street food. Běžně se dosyta najíte do sta korun. Milovníci kebabu buďte ale na pozoru, protože to co znáte jako český kebab, nečekejte. Nebudu prozrazovat, ale můžu s čistým svědomím tvrdit, že hlad s ním zaženete po protančené noci ve tři ráno úplně stejně.

Noční život můžu jedině doporučit. Na ulicích byste kromě tmavé oblohy vůbec nepoznali, že není odpoledne. Život totiž plyne i v noci úplně stejně. Je libo parfém, deštník nebo struhadlo, i když už je dávno po půlnoci? V Istanbulu není problém! Kromě klubů poblíž Taksimského náměstí byste si ovšem měli najít chvilku a sejít dolů z kopce k Bosporu. To je vám v noci taková krása. Právě po tomto výhledu se mi bude určitě nejvíc stýskat. Jen tak mezi námi, Vltava je oproti Bosporu vážně velká nuda.

Svou ódu na Istanbul bych zakončila pár perličkami, kterých si možná při týdenním pobytu nevšimnete.

  1. Je libo nová prsa, nos nebo se konečně chcete zbavit své pleše? V tom případě jste na správném místě. Já vždy s radostí tyto osůbky s nově nabytým sebevědomím počítala. Asi vás nepřekvapí, že na spoustu z nich narazíte také na letišti.
  2. Všude samé kopce. Nebojte se tedy pořádně jíst a dopřávat si, protože to chůzí vážně vypotíte.
  3. Nekuřáci, zadržet dech! Vzhledem k nulové spotřební dani na cigaretách se nevyhnete všudypřítomnému kouři. Před prohořelou nocí v klubu se tedy nemusíte namáhat a mýt si vlasy, druhý den to budete muset totiž stejně udělat znovu.
  4. I jazykoví antitalenti se dokáží domluvit. Velkou znalost angličtiny nečekejte. Je dost možné, že se vrátíte k staré dobré pantomimě. Místní avšak poradí opravdu rádi a jsou velmi ochotní.
  5. Pokud jedete jen na pár dní, možná se ani nesnažte pochopit dopravní sytém, je to docela komplikované. Útěchou vám budiž fakt, že při ztrátě trpělivosti můžete u jakéhokoli turniketu použít běžnou platební kartu.
  6. Není nutné utrácet za projížďku po Bosporu. Stejně dobře poslouží trajekty běžné dopravy a navíc to bude stát jen zlomek ceny.
  7. Kočičky a pejskové. K tomu snad nemusím nic dodávat. Většina těchto pouličních mazlíčků má navíc v uchu čip, podle kterého snadno poznáte, že se jedná o očkované zvíře a nemusíte se tedy bát případných nemocí.

Vydrželi jste až sem? Tak to vám gratuluji. Za mě je Istanbul rozhodně místo, které byste měli minimálně jednou za život navštívit. A tím nemyslím, že v Istanbulu pouze přestoupíte na let na Bali 😀 Kdokoli váháte nad Erasmem, tak vám stejně jako asi všichni ostatní, kteří to mohli prožít říkám: Běžte do toho! Vážně to za to stojí a získáte neuvěřitelné zážitky na celý život.

Eliška