Geocaching – zasvěcení pro mudly 1. díl

Geocaching – zasvěcení pro mudly 1. díl

Geocaching je už tolikrát propírané téma, že o něm musel slyšet snad každý. Přesto, když se na něj někoho zeptáte, řekne vám, že běhání po lese a hledání krabiček na svačinu není nic pro něj. Co tedy je ten geocaching a proč je na světě tolik lidí, kteří ho zbožňují?

O geocachingu jsem se dozvěděla poprvé kolem roku 2012. Můj brácha přišel s tím, že si koupil turistickou navigaci a bude jezdit lovit se svým kamarádem. Abychom mohli lovit s ním, povýšili jsme z mudlů na poučené mudly a vyrazili za prvními keškami. Ze začátku jsme lovili hlavně tradičky, zkusili jsme pár multin, ale nejvíc nás chytly mysterky. 21. října 2012 pak vznikl účet s názvem Samilka, který dodnes využívám společně s mamkou a čítá něco kolem 770 nálezů. Díky premium účtu našeho kamaráda se nám brzy povedlo naše první FTF, při návštěvě Maďarska jsem získala první suvenýr a po záchraně geocoinu z Německa jsme jako poděkování dostaly naše první TB.

Slovníček základních pojmů:

KešCíl, který hledáte
Jít lovitJít hledat keš
MudlCivilista pohybující se okolo keše
Poučený mudlCivilista, který už někdy lovil
KačerHráč geocachingu
FTF („first to find“)První nález nově zveřejněné keše (existuje ještě STF = „second to find“ a TTF = „third to find“)
Geocoin a TBTrackovatelné předměty, které na sobě mají unikátní kód, pomocí kterého můžete sledovat jejich pohyb po celém světě

Co je to tedy ta keš? Sama často zjednodušeně říkám, že je to krabička, kterou najdeme a následně její návštěvu zalogujeme (zapíšeme) na webu geocaching.com. Jenže slovo „krabička“ ani v nejmenším nevystihuje, co vše může být keší. Keší může být magnetická cedulka na elektrorozvodech, může to být šroubek na dopravní značce, může být malá jako fazole, ale i metr veliká. A nesmím zapomenout ani na to, že keš jako taková vůbec nemusí být na souřadnicích fyzicky přítomná.

Odlov takové kešky začíná na webu, kde zjistíte souřadnice, s navigací vyrazíte do terénu, pomocí hintu (nápovědy v popisu keše) najdete keš, zalogujete se do notýsku v ní a následně ještě na webu. Jak nezáživný proces. Proto vznikají nové typy keší, které ten odlov dělají mnohem zajímavějším.

Typy keší:

Tradiční keš (tradička)
Již podle názvu je jasné, že se jedná o keš, kde víte souřadnice a jdete hledat fyzickou krabičku. Takový tradiční zážitek geocachingu. Že i tento zážitek může být netradiční, nás přesvědčila série keší u Kdyně. Posoudit můžete sami na videu zde: https://cufrvse.cz/?attachment_id=886.

Mystery keš (mysterka)
Existuje fyzická keš, ale nemáte k ní souřadnice, musíte je vyluštit. Obtížnost luštění se pohybuje od
1 hvězdičky (velmi jednoduché) do 5 (téměř nerozluštitelné). Luštit můžete přímo v terénu nebo doma u stolu, možností je spousta.

Zatím pro mě nejzajímavější luštění proběhlo vlastně celkem jednoduše. Sledovala jsem fórum kačerů na facebooku a někdo se tam zeptal, zda by mu lidé neposlali, co se jim objeví po stažení obrázku z listingu jedné keše. Díky různým IP adresám se totiž každému ukázal kousek šifry a teprve jejím poskládáním jste získali souřadnice. Bylo nám líto souřadnice zahodit, a tak jsme si udělali výlet do Kutné Hory, kde jsme keš „Ten má to a ta zas tohle“ v podobě hliněného Golema snadno odlovili. 

Zkuste si to s námi. Rozluštěte následující šifru a souřadnice nám pošlete do zprávy na Facebooku nebo na email info@cufr.cz. Odměna vás nemine.

N AB°A.BCDEF E GD°FH.DEIFC
A= Kolik národních parků Slovenska bylo vyhlášeno již za Československa?
B= Kolik kreditů potřebuješ na zapsání tělocviku?
C= Kolik nehmotných památek UNESCO má ČR?
D= Kolik národních parků má ČR?
E= Kolik milionů hostů se v Praze ubytovalo v roce 2019?
F= Kolik milionů hostů se v Praze ubytovalo v roce 2020?
G= Pro kterou dálnici měl být využit tzv. Hitlerův most? (číslo dálnice)
H= V jeskyni blanických rytířů je xy soch blanických rytířů. H = y-x
I= Kolik států spolu sousedí na nejjižnějším bodě Moravy?

Multi-cache (multina)
Je podobná mysterce, ale nejde vyloženě o složitost luštění. Tady musíte navštívit jednotlivé stage (stanoviště), kde získáte nápovědu k další stage nebo přímo k lokaci keše. Jsou mnohdy zdlouhavé, počítáte například, kolik je oken na nějakém domě apod. Asi jste již pochopili, že nepatří k mým oblíbeným.

EarthCache (earthka)
Tento typ keše je spojený s přírodou. Díky ní navštívíte unikátní přírodní prostředí nebo přírodní zajímavost. Protože nechceme narušit místní ekosystém, není zde umisťována fyzická keš. Pro získání bodu zodpovíte otázky k dané zajímavosti, odpovědi většinou naleznete na naučných tabulích, a vyfotíte se s navigací poblíž lokace nebo přímo na souřadnicích keše.

Může to být ale i zajímavější. Při jedné earthce jsme dokonce rýžovali české granáty v běžně přístupném potůčku v podhůří Krkonoš.

Event Cache (eventy)
Ani tady se nejedná o fyzickou keš, ale spíš o komunitní záležitost. Kačeři si zkrátka udělají sraz. Eventy jsou od těch nejmenších, kde se sejde pár lidí z okolí, až po Giga-eventy, kam se sjíždí tisíce lidí z celého světa.

Wherigo Cache
Wherigo je speciální zařízení, které vysílá signál. Ten následně zachytí turistická navigace a přijme zprávu. Z této zprávy teprve získáte potřebné informace. Často to bývá celkem zábava. 

Zatím jsme odlovili pouze jednu, kde jste prostě přišli k domu a načetly se souřadnice. Jeden kačer si ovšem cartridge dal do auta a k odlovení keše jste ho zkrátka museli potkat někde v Českých Budějovicích se zapnutou GPS. V Písku zase najdete wherigo, u kterého se koulujete i v parném létě. Cílem je totiž sestřelit dva obránce vlajky, abyste se dostali k souřadnicím.

Virtual Cache
Tento typ keše stále můžete najít, ale už není možné je zakládat. Jedná se o obdobu EarthCache, ale podmínkou je pouze umístění na zajímavém místě, kde není možné uložit fyzickou keš.

Webcam Cache
Celkem zábavná varianta keše. My jednu takovou odlovili v Trutnově na náměstí. Postavíte se na souřadnicemi daný bod a počkáte cca minutu, abyste měli jistotu, že vás webkamera zachytí. Po příjezdu domů projedete záznam webkamery, najdete se a fotografii pošlete společně se zalogováním.

Autor: Kačka