Festival KOLEM SVĚTA

Festival KOLEM SVĚTA

Víkend 9. – 10. března se v Praze nesl ve znamení cestování. V PVA Expo, které se nachází v Letňanech, se totiž konal již 32. festival KOLEM SVĚTA pořádaný Karlem Wolfem.

Jedná se o akci, na které vystupují cestovatelé, kteří vypráví o zemích, jež navštívili a o zážitcích, které zažili. Nemůžete si ale, bohužel, poslechnout všechny, přednášející jsou totiž rozmístěni po pěti různých sálech. Musíte si tedy vybrat po zhruba každé hodině, která destinace vás láká nejvíce. Mimo cestovatelské přednášky vás zde nemine ani bohatý doprovodný program. Můžete například obdivovat různorodé tance anebo se v tom radikálnějším případě nechat ozdobit tradiční hennou. A jelikož je to festival cestovatelský, nesměly zde chybět ani speciality z různých koutů světa. Ochutnat jste mohli například samusu či aloko z pobřeží Slonoviny anebo si koupit rovnou celý degustační talíř s typickými pochutinami ze Srí Lanky. Součástí programu byly samozřejmě i soutěže, díky kterým jste mohli vyhrát ceny od batohu značky Loap až po dárkový poukaz na fotografickou školu od Nikonu.

Soutěžemi to začalo již před samotným začátkem festivalu, kdy se hrálo o volné vstupy. Primárně stačilo napsat jednoduchý verš, který bude obsahovat KOLEM SVĚTA a být mezi deseti vylosovanými šťastlivci. Na mě se štěstí usmálo a festival jsem navštívila zdarma.

Festival KOLEM SVĚTA jsem navštívila poprvé, tudíž jsem moc nevěděla, co čekat. Nemarnila jsem tedy časem a v sobotu dopoledne šla hned na 1. přednášku vedenou energickou Hanou Machalovou, která nám vyprávěla o cestování jako takovém. Náplní této hodiny byly skvělé rady, jak cestovat, aniž bychom se museli něčeho bát (včetně útraty celoživotních úspor). Přednáška byla motivující, poučná, zábavná a já z ní odcházela plná těch nejlepších dojmů (rovnou ke stánku s prodejem jejích knížek). Říkala jsem si, že pokud bude zbytek přednášek alespoň z poloviny tak úžasný, tak budu maximálně spokojená. A byla jsem. Jako další mě po obědě čekala 4denní výprava do Jeruzaléma s Ladislavem Ziburou. Byl to čas strávený velice efektivně, protože se kvůli smíchu, kterému zde nešlo zabránit, dožiji tak 100 let. Po návratu domů jsem ihned zhlédla jeho stránky a hledala, o čem dalším bude kde přednášet, protože tam nesmím chybět. Po krátké pauze, kdy probíhalo vyhlašování výher, jsem zamířila na Busny – Afrikou tam a zpět, kde David s Marikou vyprávěli o jejich zážitcích a užitečných informacích. Poslední přednášku tohoto dne vedl Honza Musil, jehož přednáška nesla název Stezkami východního Tibetu. Po krásném zakončení následovalo další plánování, kam se podívat v neděli. Výběr nebyl ale bohužel vůbec jednoduchý.

V neděli dopoledne jsem se tedy natěšená vydala opět směr Letňany. Mou první zastávkou tento den byl přednáškový sál číslo 2, kde probíhala akce Zikmund100: Po stopách legend napříč Euroasií. Určitě vám něco říkají jména Zikmund a Hanzelka. Pokud ne, jedná se o 2 cestovatele, kteří procestovali Euroasii v letech 1959 – 1964 a jako jediní na světě dokázali přinést informace a svědectví ze souvislé cesty. Po 60 letech se na podobnou výpravu vydali 2 kamarádi z Plzně s plánem projektu Zikmund100. Náplní tohoto nekrátkého výletu bylo mimo jiné i fotografování míst, které se objevují i na snímcích Zikmunda a Hanzelky. Výstupem činilo porovnání fotografií s odstupem 54 let. Této přednášce jsem věnovala větší část článku, a to ne jen proto, že se mi velmi líbila, ale i z důvodu připomenutí těchto legend, které nám již před lety ukázaly, jaký je cestování krásný koníček.

Další přednáška byla z trošku jiného soudku. Vedl ji totiž Slávek Král, který se může pyšnit spolupořádáním LowCost Race. Asi se tedy nebudete divit, že během jeho cesty Afrikou musel sám plnit výzvy. Viděli jsme, jak probíhá stopování letadla anebo jak se africké děti učí českou hymnu. A pokud byste se jednou rozhodli pro koupi tuk-tuku, tak si určitě zajděte za Tomášem Vejmolou, který se s ním vydal z Bangkoku až na Moravu. Dá vám plno důkazů, že se i přes téměř žádné zkušenosti dá dokázat nemožné. A jak jinak zakončit festival KOLEM SVĚTA, než tak, jak byl zahájen. Na závěr jsem se rozhodla opět pro rady při cestování, tentokrát ale od Jana Macháčka. Ani tato hodina mě nezklamala, ba naopak. Zaznělo zde tolik tipů, že jsem dostala chuť vycestovat hned zítra. Pokud pořád nevíte, jak přijít cestování na kloub, rozhodně doporučuji i přednášky Jak cestovat levně a efektivně. Jan Macháček je mimo jiné i provozovatelem serveru Cestolet, o kterém se zmínila velká část přednášejících během jejich vyprávění o cestách.

Za sebe mohu říci, že festival KOLEM SVĚTA byl skvělá volba. A už teď na 100 % vím, že příště půjdu zas. S pár přednášejícími jsem mluvila i osobně a vždy se jednalo o skvělé lidi, kteří nebyli příjemní jen během jejich hodinky vyprávění, ale i mimo publikum. Pokud vás tento obor zajímá, vyrazte příště určitě i vy ☺

autor: Jája