Erasmus v Peru

Erasmus v Peru

Mým hlavním důvodem pro výběr Peru byla touha prozkoumat nové místo mimo Evropu a poznat novou kulturu. 

Studovala jsem v Limě na Univerisdad del Pacifico. Jedná se o univerzitu moderní a soukromou, jejíž školné vychází až na 30 tisíc Kč měsíčně, což je hodně na naše poměry, natož na ty peruánské. Rozdíl ve výuce oproti mým zkušenostem z VŠE byl v tom, že jsem se tam setkala s větším zapojováním studentů do výuky a s pracováním na více úkolů a prací již během semestru a přímo na hodinách.

Během semestru jsem se snažila využívat svůj čas opravdu co nejvíce na cestování. Navštívila jsem mnoho úžasných míst v Peru, jako bylo Cusco a jeho okolí, Machu Picchu, vesnici Haucachina ležící vedle oázy v poušti, Amazonský prales, jezero Titicaca, městečko Arequipa, ,,listerinové‘‘ jezírka Millpu a ještě jsme vyrazili během semestru na 10 dní do Bolívie. Jiní kamarádi ještě navštívili např. trekové místo Huaraz, nejlepší místo na surf Mancoru anebo Rainbow mountain. Moje cestování však tímto pouze začalo a podívala jsem se po semestru ještě do dalších zemí a to do Kolumbie, na Dominikánskou republiku, do Mexika, Chile, na Velikonoční ostrovy a Kostariku. Když už, tak už přece.

Nejvíce mě překvapil rozdíl v každodennosti v Limě ve srovnání s ČR.  Běžně jsem potkávala žebrající děti na ulicích. Celkově rozdíly mezi chudými a bohatými jsou tam opravdu veliké.  Zároveň jsem si musela zvyknout na stresující dopravní síť, kdy pro Peruánce je neustálé troubení běžná součást dne. Člověk si také musí dát pozor na své věci. V Limě neexistuje jít s mobilem v ruce po ulici, krádeže jsou tam na pořadu dne. Naopak musím vyzdvihnout obecně peruánskou povahu. Jsou velmi vřelí, přátelští a je jim jedno, jestli vás znají 5 minut nebo 5 let, jsou tam pro vás. Jsou také více kontaktní – už jen při pozdravu vás políbí 3x střídavě na levou a pravou tvář. A také peruánská kuchyně stojí rozhodně za to. A to nejen jejich pokrmy jako ceviche nebo lomo saltado, ale i jakákoli fusion jako třeba sushi. Ovšem šok pro mě bylo zjištění, že si morčátka opékají k obědu. V dnešní době už tedy spíše jen na vesnicích.

Celá tato cesta byla opravdu jedna velká jízda, ale kdybych měla vypíchnout jeden zážitek, tak to by byla peruánská svatba, na kterou jsem byla pozvána jako host.

Celý tento výměnný pobyt mi dal nejen nové zážitky, ale i nové přátelství, sebepoznání a hlubší pochopení a respekt vůči různým kulturám. Byl to skvělý způsob, jak rozšířit své obzory a stát se otevřenějším a tolerantnějším člověkem. 

Pro studenty, kteří zvažují výměnný pobyt, bych jen mohla doporučit, abyste se nebáli a vyrazili na svou vlastní nezapomenutelnou cestu, která vám může změnit život.

Jitka

Machu Picchu
Naše skupina z VŠE
Morče k obědu