Erasmus v belgickém městě Gent

Erasmus v belgickém městě Gent

I přes mé velké obavy, účastnit se programu Erasmus byl můj sen už od nástupu na VŠE. Bylo potřeba se k tomu však trošku dokopat, číst předběžné informace na studentských stránkách OZS VŠE či skupinách pro vyjíždějící studenty, zúčastnit se informačních přednášek a především prozkoumat možnosti škol, rozhodnout se kam vyjet a seřadit školy podle preferencí – což považuji za ten nejtěžší krok, pokud jste nerozhodní jako já. Samozřejmě všechnu nabídku škol nejde prověřit podrobně, ale dle mého je důležité si zjistit alespoň požadovaný počet zapsaných kreditů, nabídku předmětů, náklady na bydlení a celkové hodnocení školy. Všechny tyto informace se dají jednoduše najít ve zprávách ze studijních pobytů studentů, které se nacházejí v Insisu. Dalším krokem bylo pro mě zúčastnit se zkoušky anglického jazyka, jelikož jsem potřebovala potvrdit úroveň B2. Zázračným způsobem se test vydařil a byla mi přirazena škola v belgickém městě Gent (Universiteit Gent), kterou jsem měla na třetím místě v tabulce.

Abych řekla pravdu, ze začátku jsem z toho byla docela zklamaná a zmatená. Uvědomila jsem si, že i přes mé předčasné prověřování vlastně o té škole vůbec nic nevím. Co se mi jen vybavilo, bylo to, že Gent je výborná lokalita pro cestování, což se mi opravdu osvědčilo – výlety po krásných městech Belgie jako jsou Bruggy, Antwerpy nebo Brussel, návštěva Amsterdamu, Lucemburska či severního města Lille ve Francii. Dokonce i do Anglie to není zas tak daleko a pokud vám nevadí delší cesty autobusem, s Flixbusem se dostanete za poměrně výhodnou cenu kamkoli. 

Co se týče samotné školy, z mého hlediska nemohu říct, že bych s tamějším systémem byla obzvlášť spokojená. Buddy System byl skoro nefunkční – přidělí vám buddíka, který má na starost další 4 lidi a napíše vám email ,,Kdyby jste něco potřebovali, přidejte si mě na facebooku.“, Orientation week se koná dva dny a spočívá v návštěvách zajímavých míst v Gentu po dobu dvou hodin, takže prakticky máte dvě hodiny na to se s někým seznámit v průběhu prohlídky památky, kde musíte být zticha, abyste nerušili průvodce. Jen díky spojení s dalšími čtyřmi studenty z VŠE, kteří byli na tuto školu také vybráni, jsem mohla podnikat zábavné výlety a poznávat další zahraniční studenty. Výuka předmětů mě také zklamala – samé přednášky s pouhým výkladem. Zahrnutí do výuky obsahoval pouze jeden předmět z mých celkově osmi vybraných. Největší nespokojenost jsem však viděla v plánování zkoušek. Jako student na univerzitě v Gentu si nemůžete poskládat či vybrat termín zkoušek, takže se vám může stát jako mě, že budete mít tři zkoušky během jednoho týdne a to raději ani nemluvím o obtížnosti. Zkrátka studium na této univerzitě bych rozhodně nepopsala jako oddechový půlroční studium v zahraničí. 

Největší pozitivum ve strávení Erasmu v Gentu vidím skvělou lokaci, krásné město, které jsem zhodnotila jako nejhezčí město Belgie, milí lidé, nízká kriminalita a skvělé možnosti pro různé aktivity jako např. pití belgického piva, ochutnávání waflí, nebo jízda na kole, což je v Gentu velice populární. Životní styl Belgičanů je velmi podobný tomu našemu, avšak  prezentují se jako velice udržitelná země, což bych vzhledem k počtu plastových obalů při koupi balení sušenek nebrala jako adekvátní prezentaci. Významným rozdílem jsou však ceny (především v restauracích) a kvalita potravin, kterou hodnotím na výbornou.  

I přesto, že odstavec s pozitivy je v porovnání s těmi negativy o dost kratší, můj Erasmus beru za nejkrásnější půlrok strávený v zahraničí. Být sám na vlastních nohou daleko od těch nejbližších vás naučí plno věcí a tím nemyslím jen vaření nebo uklízení, ale také například hospodaření s časem, vypořádání se s občasnou samotou a hlavně sám se sebou. Můžu zaručit, že celkový výjezd na Erasmus vám poskytne ten nejlepší seberozvoj a jsem opravdu vděčná, že jsem toto vše mohla zažít. 

autor: Simča