Čundr v Jeseníkách

Čundr v Jeseníkách

V prvním covidovém roce, kdy byly omezené možnosti cestování, zavřené hranice a nikdo nevěděl, co a jak bude, jsme se s partou kamarádů rozhodli, že se tentokrát v létě vypravíme prozkoumat některé z českých pohoří. Finální volba padla na Jeseníky, druhé nejvyšší pohoří u nás. Rozhodli jsme se, že vezmeme krosny, spacáky a nebudeme si s sebou brát své chytré mobilní telefony, ale zabalíme s sebou tlačítkové Nokie bez možnosti internetu a s foťákem 0,1 Mpx, což bylo nejlepší rozhodnutí. Dokonce jsme i založili speciální instagramový účet @shotonnokia110.

Před cestou jsme si koupili klasickou turistickou mapu, abychom mohli alespoň nějak zjistit, kudy se máme vypravit za našimi cílovými body. Pro začátek naší cesty jsme zvolili město Šumperk. Po prvních metrech s krosnami na zádech jsme zjistili, že to rozhodně nebude nijak jednoduché. Proto nikoho nepřekvapí, že naše první kroky v Šumperku byli do lékárny pro gel proti bolesti, který se později skutečně hodil.

Z Šumperku jsme se vydali k vodní nádrži Krásné a posléze do lesa, kde jsme se snažili najít vhodné místo ke strávení první noci pod širákem. Bylo to mnohem těžší, než jsme čekali. Nakonec jsme nedlouho před setměním objevili naprosto ideální strom, na jehož větve jsme mohli hodit plachtu a pod něj hodit sebe. Na čundr jsme se samozřejmě vydali vybaveni repelenty, ale to, co nás opravdu potrápilo, byli slimáci. Strach z náhodných vrahů a lesní zvěře byl tu a tam. Nejdůležitější bylo, aby se nám během spánku nedostali slimáci do bot, spacáku nebo ještě hůř, na nás.

Hned druhý den nás čekala nejhorší část výpravy. Z osady Krásné jsme se vydali v pořádném dusáku do kopce, který rozhodně nebyl krásný, a naším cílem bylo se co nejvíce přiblížit k Pradědu. Cesta nás zavedla na dřevěnou rozhlednu Kamenný Vrch, odkud jsme poprvé pořádně viděli krásu Jeseníků. Poté jsme se přesunuli k vyhlášenému motorestu Skřítek, kde jsme si naplno užili možnosti normálního jídla a doplnění pitné vody. Po tom hrozném kopci hned na začátku dne jsme už mysleli, že nás nic horšího potkat nemůže. Chyba. To, ač krátké, ale prudké stoupání na hřebenovku, byla pěkná podpásovka. Odměnou nám byl ale naprosto úžasný výhled ze Ztracených kamenů a mnoho, skutečně mnoho borůvek. Hlavu jsme tentokrát složili v boudě u Jelení studánky, odkud je možné pozorovat krásný západ slunce.

Další den jsme již měli dorazit na nejvyšší horu Jeseníků – Praděd, který má nadmořskou výšku 1491 metrů. Cesta po hřebenech byla příjemná a ty výhledy! Od chaty Ovčárny to bylo hotové procesí. Lidí všude až až. Na vrcholu přišla chvíle, kde jsme konečně mohli oslovit někoho, aby nás vyfotil na skvělou Nokii. Dostalo se nám odpovědi, kterou jsme očekávali: „Na tohle? Jestli s tím vůbec umím.“ S nacpanými břichy z místní restaurace jsme se kutáleli dolů z Pradědu a naším dalším cílem byl kemp ve Vrbnu pod Pradědem. Cesta nás zavedla do Údolí Bílé Opavy, které je naprosto překrásné. Cesta vede po kamenech a dřevěných žebřících a lávkách, což s tou krosnou na zádech byla občas výzva. Alespoň jsme na rozdíl od ostatních návštěvníků měli vhodnou obuv. Dostali jsme se do Karlovy Studánky, odkud jsme jeli autobusem do kempu, kam jsme se už těšili na horkou sprchu,….přece jen jsme už úplně nevoněli.

Čtvrtý den nás čekal přechod Jeseníků a abychom si to trochu ulehčili, rozhodli jsme se stopovat. Jelikož jsme byli 4, museli jsme se rozdělit po dvou a dát si mezi sebou alespoň nějaký rozestup. Dlouho nikdo nezastavoval, protože tam ani nikdo moc nejezdil, ale po nějaké době nám dokonce zastavily hned dvě auta po sobě, takže jsme díky tomu jeli vlastně společně a nemuseli na sebe čekat. Od Videlského sedla jsme stoupali na vrchol Malý Děd a odtud k chatě Švýcarna. Ze Švýcarny jsme se již klesáním, při kterém nás zastihl déšť, dostali do Koutů nad Desnou, kde jsme vysíleni, s mnoha puchýři na nohách nasedli na vlak zpátky do Šumperka. Tam jsme si koupili věci na poslední večeři a šli hledat vhodné místo k přespání. Jelikož jsem byl už dost znaven, nechal jsem hledání místa na spolucestovatelích. Chyba. Nakonec jsme našli místo u silnice a cyklostezky, hned za cedulí Šumperk a bylo nám úplně jedno, že tam rozhodně nebudeme inkognito. Ráno jsme sice byli trochu jako atrakce, ale co.

Tipy v Jeseníkách:

1)     Praděd

2)     Ztracené kameny

3)     Kamenný vrch

4)     Švýcarna

5)     Ovčárna

6)     Údolí Bílé Opavy

7)     Dlouhé Stráně

8)     Šumperk

Jelení studánka
Kvalitní foto z Nokie 110
Údolí Bílé Opavy

Jirka