CUFR výběr aplikací, které vám mohou usnadnit cestování

CUFR výběr aplikací, které vám mohou usnadnit cestování

Technologie, zejména chytré telefony, jsou v dnešní době běžnou součástí našeho každodenního života, a tudíž je přirozené a více než logické, že je využíváme i při cestování, a to ve velké míře. Typickým důkazem jsou mobilní aplikace, ať už byly vytvořeny přímo pro cestovatele či nikoliv. V následujícím CUFR výběru naleznete nejen typické představitele, ale doufám, že také inspiraci pro to, co využít při dalších dobrodružstvích.

Pro začátek musíte zjistit, jak se do destinace dostat a jak se v ní posléze pohybovat. Zde vám mohou práci usnadnit aplikace nejrůznějších dopravců, kde můžete pořídit či spravovat lístky a letenky nebo spoje v místě vyhledávat. Za zmínku stojí například aplikace Citymapper, která poskytuje informace jak o veřejné, tak o soukromé dopravě jako jsou například taxi služby, sdílená auta, kola apod., a která pokrývá přes 80 metropolí a měst po celém světě. Vybrat si můžete však i aplikaci, která byla vytvořena přímo pro dané město nebo region. V případě, že chcete vidět všechny vaše cestovní plány na jednom místě, určitě si stáhněte TripIt a nahrajte tam vaše letenky, hotelové rezervace apod. a aplikace vám sama sestaví parádní a přehledný itinerář.

Pokud nejste vyloženě papírový typ, je vhodné pro pohyb v destinaci zvážit stažení map, ať už jsou to Google mapy, Mapy.cz nebo třeba Waze. V návaznosti na cestování během covidu a rozmachu přespávání ve vlastním dopravním prostředku se zvýšil zájem například o aplikaci Park4Night, ve které uživatelé sdílejí tipy na parkoviště (placená i neplacená), odpočívadla či jiná místa vhodná k parkování. Pokud se chystáte na karavan road trip po Evropě, tohle je váš must-have. Za zmínku stojí také aplikace RoadTrippers, ve které si můžete svou cestu naplánovat a ve které se dostanete i k místním doporučením nebo odhadům cen pohonných hmot.

Další podstatnou částí je ubytování. Každý má však jiné představy, tudíž je k dispozici mnoho aplikací, které se tyto představy snaží naplnit jako například Booking.com, Airbnb, Couchsurfing, Hostelworld nebo třeba aplikace HotelTonight, kde můžete najít volné pokoje se slevou na poslední chvíli.

Před cestou je také třeba si zabalit a pokud jste na tom stejně jako já, tak je to pro vás veliké utrpení (i když vybalování je tedy ještě horší, co si budeme). Tady vám může pomoci aplikace PackPoint, ve které si nastavíte, kam jedete, na jak dlouho a co zhruba plánujete dělat, a aplikace vám vytvoří seznam na základě vámi vložených informací a předpovědi počasí. Seznam pak samozřejmě můžete libovolně upravovat tak, aby pasoval na míru přímo vám.

Při cestování je důležité také dbát o bezpečnost. S tím vám může pomoci například aplikace Záchranka, která v roce 2021 přidala odkaz i na Horskou službu. A pokud plánujete cestu mimo Českou republiku, je dobré si ověřit, jaké možnosti nabízí konkrétní oblast z hlediska nouzových aplikací.

Otázka peněz může být jednou z palčivějších při cestování, proto může být dobrým krokem stažení některého z převodníků měn, abyste byli v obraze, nebo zřízení profilu a karty v aplikaci Revolut.

Je mi však jasné, že největší pozornost bude nejspíš věnována plánovaným aktivitám a stravování v místních podnicích. V rámci inspirace na výlety po naší české kotlině i blízkých sousedech nelze nezmínit aplikaci Placehunter, která přináší nejrůznější tipy na zajímavá místa v mnoha kategoriích. Další inspiraci rozhodně najdete na tradičním Tripadvisoru, kde najdete tipy jak na výlety a atrakce, tak i na restaurace a mnoho dalšího. (Nejen) horské oblasti a národní parky mívají často také vlastní aplikace, ve kterých jsou vyznačeny trasy nejrůznějších délek a obtížností se zajímavými zastávkami po cestě. Z hlediska stravování v místních podnicích se můžete obrátit třeba na Zomato a Eatwith. Pokud si přejete větší propojení s místními obyvateli, rozhodně vyzkoušejte aplikaci WithLocals, s jejíž pomocí načerpáte potřebnou inspiraci nebo si zařídíte nezapomenutelné (nejen gastro) zážitky.

Jak patrno, tak aplikací je opravdu velká spousta, záleží jen na vás, co od nich očekáváte, které vyzkoušíte a které vám padnou do oka. Z vlastní zkušenosti mohu jedině doporučit stáhnout si alespoň off-line slovník s jazykem dané země, abyste se vyhnuli nepříjemným faux pas. Nicméně mým osobním favoritem a parťákem na cesty (jak všichni moji kamarádi moc dobře vědí) je aplikace Settle Up (či jí podobná). Stažením tohohle pomocníčka se vyhnete složitému propočítávání, kdo, kolik a za koho platil a jak se navzájem vyrovnat. Stačí si vytvořit společnou skupinu a zadat informace o platbách a aplikace to spočítá za vás. Za mě rozhodně life saver hlavně při cestování ve větší skupině!

A teď už jen dalšímu dobrodružství zdar!

Autor: Lůca Dv.