CUFR tipy na vánoční trhy

CUFR tipy na vánoční trhy

Přišel nám prosinec, Vánoce se blíží a sváteční nálada narůstá. Proto jsme si pro vás připravili 5 tipů, kam zajít na vánoční trhy, ať už u nás v České republice nebo v zahraničí.

Vánoční trhy v Chebu jsou jedny z nejhezčích v České republice. Najdete je na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu od 26.11. – 26.12.2022. V horní půlce náměstí stojí každoročně vánoční strom, který je speciálně vybírán z okolí města Chebu. V dolní půlce náměstí pak najdete dřevěné stánky s různým zbožím, od ponožek a čepic, přes šperky, až ke klobáse s křenem. Když by vám byla zima, je zde také velké ohniště, kde si můžete vychutnat horký svařák, punč nebo medovinu. A pokud máte rádi zvířátka, najdete tu také malý betlém s dřevěnými sochami, ale živými ovečkami a oslíkem. Pokud máte rádi rozhled, najdete zde také zvonici, na kterou můžete vystoupat. Další skvělou atrakcí, kterou trhy nabízejí, je velké kluziště, které je hned vedle Špalíčku. Pokud však nemáte vlastní brusle, nezoufejte, dají se zde i půjčit. Chebské trhy nabízejí spoustu atrakcí, skvělého jídla a v neposlední řadě také spoustu koncertů a akcí pro malé i velké.

Autor: Martina

Drážďany, město blízko hranic s Českou republikou a přibližně dvě hodiny z Prahy. Navštívila jsem je celkem třikrát a určitě se tam zase podívám. Trhy začínají ke konci listopadu a trvají až do Vánoc, přibližně stejně jako u nás. Po Drážďanech je několik míst s trhy: buď hned na ulici Pražská (od vlakového nádraží), kde je i obchodní dům s Primarkem nebo na hlavním náměstí, případně i na menších náměstíčkách a v ulicích. Pokud vás pořád nechytla vánoční nálada, můžu zaručit, že jakmile vstoupíte na náměstí, hned to na vás padne. Nejlepší by bylo se tam podívat přes týden, a ne o víkendu, je tam totiž dost narváno. Co hodně oceňuji jsou zálohované hrníčky na Kinderpunsch (třešňový teplý nápoj, doporučuji!), svařák nebo další specialitky. Hrnky si můžete potom i nechat jako pěkný suvenýr nebo je vrátit. Vánoční náladu podkreslují všudypřítomné vůně klobásek, cukroví a také tradiční drážďanská štola, tzv. „Dresdner Christstollen“. Velká dobrota, kterou si nemůžete nechat ujít jsou jablka namočená v čokoládě nebo rozpuštěném cukru.

Autor: Danča

Jablka namočená v čokoládě nebo rozpuštěném cukru

Mnichov potažmo Bavorsko jako takové jsou spíše proslulé kvalitním pivem a Oktoberfestem, ale na své si tu rozhodně přijdou i milovníci Vánoc. Čeká tu na vás velmi příjemná a kouzelná atmosféra. Hlavní vánoční trhy tu probíhají na náměstí Marienplatz a v přilehlých ulicích a menší stánky se svařákem a něčím na zub jsou roztroušeny po celém centru. Největším lákadlem je již zmíněné svařené víno (červené i bílé), dále medovina nebo punč a k zakousnutí stojí za to tradiční preclíky, bavorská bílá klobása nebo sladké perníčky, pražené kaštany a spousta druhů oříšků. Vybrat si můžete také ze široké škály vánočních dekorací a bavorských suvenýrů, tak neváhejte vyrazit, krásně se naladíte.

Budapešť by si člověk také na první dobrou nespojil s vánočními trhy, nicméně i zde vás vyvedu z omylu, protože i tady je jedinečná vánoční atmosféra. Originální prodávané výrobky byly pečlivě vybrány komisí a navíc zde trhy neskončí s Vánoci, ale budete je moci navštívit až do konce roku. Největší najdete na náměstí Vörösmarty a pak už je na vás, kterým dalším směrem vyrazíte, ale rozhodně narazíte na další stánky. Za vyzkoušení rozhodně stojí místní trdelníky (ať je můžete porovnat s těmi pražskými), langoše, alkoholicé i nealkoholické horké nápoje, obrovská balení sladkého popcornu a spoustu dalších dobrot.

Autor: Lůca Dv.

Mnichov
Vánoční pamlsky v Budapešti
Budapešť

Innsbruck je sice od nás trošku z ruky, ale rozhodně patří k těm městům, které stojí za to v období Vánoc navštívit. S příchodem zimy se zde koná 6 trhů s více než 200 stánky. Tradiční vánoční trh se pořádá na hlavním náměstí innsbruckého Starého Města, kde pochopitelně je i umístěn hlavní stromeček, stánky s ruční výrobou, tradičními pochoutami a teplým svařákem. Co ale dělá toto místo výjimečným, jsou zasněžené Alpy, které město obklopují a právě z tohoto náměstí jsou krásně vidět. Rodinné trhy na Markplatz se pak mohou chlubit svým vánočním stromkem s ozdobnými krystaly od firmy Swarovski. Určitě také doporučuji navštívit místní obchodní centrum, které na své střeše ukrývá vyhlídku na celé město a na kulisu hor.

Klárka Š.