Co VŠE se přihodilo v LS 2023

Co VŠE se přihodilo v LS 2023

Stejně jako minulý semestr, tak i tento jsme měli CUFR naplněný až k prasknutí, takže nezbývá nic jiného, než ho po nabitém výletě vybalit. 🧡

Exkurze O2 aréna – 22. 2. 2023

První akcí letního semestru a také první akcí roku 2023 byla exkurze do O2 universa a O2 arény. Našimi průvodci a přednášejícími byli Marek Chmátal a Miroslav Sedlák. První polovina obsahovala přednášku o pořádání kongresů a ostatních eventů, cenové kalkulaci, unikátnosti celého komplexu O2 universa, O2 arény a STAGES Hotelu. Zmíněny byly také cateringové služby, které toto místo nabízí. V druhé části jsme se již vydali do jednotlivých sálů O2 universa, kde jsme mohli na vlastní oči vidět jejich multifunkčnost. Zároveň jsme se dozvěděli i mnohé provozní věci a možné plány do budoucna. Prohlídku jsme zakončili v O2 aréně v Premier Clubu, odkud jsme měli výhled na v té době prázdnou arénu. Během exkurze jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informacích, například o systému pivního hospodářství a proč je s komplexem spojen právě Staropramen či jaká hvězda si poručila vodu z Fidži. Lépe jsme semestr odstartovat nemohli.

Game Night – 22. 3. 2023

O měsíc později jsme navázali další super akcí, tentokrát v neformálním stylu. Vydali jsme se do Vršovic do Bohemia Boards & Brews, podniku plného deskových her. Nejprve jsme se rozdělili do dvou skupin. První skupinka otestovala své znalosti v AZ Kvízu, druhá vyzkoušela, jak je na tom s odhadováním v deskovce Země. Holky organizátorky si pro nás připravili zapeklitý kvíz, který se vázal k Mezinárodnímu dni vody. Nicméně i přes záludné otázky se našla vítězná dvojice, která si odnesla drobné CUFR ceny. Tak či tak to byl opět velice příjemně strávený večer v milé společnosti.

INNOV8 – 28.-30. 3. 2023

V rámci inovačního týdne na Vysoké škole ekonomické (VŠE) jsme se podíleli na organizaci akcí pod záštitou Katedry cestovního ruchu (KCR). V úterý se do Likešovy auly dostavil podnikatel Radim Jančura, zakladatel a vlastník společností Student Agency a RegioJet. Velice neformálně pohovořil o začátcích své kariéry a postupně došel až do současnosti k rozšiřujícímu se portfoliu a plánům do budoucna. Ve středu byla na pořadu dne online přednáška od pana Františka Šíra, generálního ředitele společnosti dnata (Dubai National Air Travel Agency), jednoho z předních světových poskytovatelů leteckých služeb. Ten nám přiblížil fungování leteckého cateringu, např. na co si dát pozor, jak se liší zpracování jídel pro jednotlivé letecké společnosti, či to, jakým způsobem firma fungovala během covidu a jak se jí daří pozvolný návrat. Ve čtvrtek jsme inovační týden zakončili exkurzí na Letiště Václava Havla. Tentokrát však na jinou prohlídkovou trasu. Začali jsme klasicky u historie letiště, odbavení, bezpečnosti a u vizí do budoucna. Poté jsme se přesunuli na plochu, kde jsme sledovali vzlety a přistání letadel. Pak jsme zamířili do CATC (Czech Aviation Training Centre), kde jsme si rozšířili znalosti v oblasti výcviku pilotů a pilotek a stevardů a stevardek. To však nebylo vše, některé z nás ještě čekala exkurze do hangáru společnosti dnata, kde nás po přísné bezpečností kontrole přivítal pan Tomáš Vorlíček, který nás provedl celým zpracovatelským procesem. Měli jsme možnost vidět, kde se jídlo vaří, jakým způsobem se skladuje a jak se připravuje na přesun na palubu letadla. Nabyté znalosti ze středeční přednášky jsme tak rovnou spojili s praktickou ukázkou.

Přednáška s Markem Kroutilem – 12. 4. 2023

Marek, absolvent našeho oboru a v současnosti i člen Board of Alumni ve FMV Alumni Clubu, si pro nás připravil přednášku na téma: Propagace České republiky na nových perspektivních trzích. Nejprve nám stručně přiblížil rozmístění a fungování zahraničních zastoupení v rámci agentury CzechTourism a poté už jsme pozornost soustředili na aktivity v konkrétních trzích, a to v Izraeli, na Blízkém východě a v Indii. Každý trh má svá specifika odrážející danou kulturu a zvyky, se kterými je třeba v rámci propagace správně pracovat. Jsou jimi např. preference druhu i délky ubytování, specifická kuchyně či fyzická aktivita turistů. Jedno však zůstává stejné, Česká republika přitahuje tyto trhy především díky přírodě, lázeňské péči a historii.

City Game – 19. 4. 2023

Hned o týden později jsme se v rámci city game s názvem Po stopách pražských alchymistů vydali na průzkum Hradčan. Začali jsme u Zlaté uličky, odkud jsme se po splnění všemožných úkolů posouvali dál směrem na Malou Stranu. Po cestě jsme hledali různé cedule či čísla lamp, počítali schody či kytky na sochách, hádali stavební sloh či co to je za zvíře. Vše jsme řádně dokumentovali a výměnou za zaslané foto jsme dostávali další instrukce a nálož zajímavých historických faktů či legend. Velmi příjemnou procházku jsme zakončili v Kellyxíru, alchymistické hospůdce, kde jsme se prohřáli a na vlastní kůži vyzkoušeli různé lektvary.

CUFR piknik s alumni – 3. 5. 2023

Závěrečnou akcí letního semestru byl piknik s našimi alumni na Vítkově. Počasí z počátku týdne nevypadalo úplně nejpříznivěji, ale nakonec se na nás usmálo štěstí a celý den svítilo sluníčko. Sešli jsme se v hojném počtu něco po šesté hodině nahoře na Vítkově a za vyšlápnutý kopec nám byl odměnou nádherný západ slunce. Se spoustou dobrého jídla i pití jsme probrali, jak se máme, co je u koho nového, kdo kde pracuje (resp. zda jsme věrni oboru či nikoliv), co koho čeká za zkoušky a kam se kdo chystá v budoucnu. Chybět nesmělo ani společné vzpomínání na hodiny cestovního ruchu a vtipné historky z práce. Samozřejmě jsme si také vyměnili tipy, kam se vydat na další dovolenou a výlety, protože prázdniny se neúprosně blíží a inspirace je vždy třeba.

To však není úplně vše, co jsme v CUFRu za tento semestr stihli. Na začátku února jsme byli pozváni na večeři s katedrou a ve čtvrtém týdnu jsme utužovali kolektiv na lasergame. Potkat jste nás mohli také na Narozeninách VŠE, kde jste si mohli zasoutěžit o náš merch či vyhrát lístky na MAKRO CZECH GASTRO FEST v CUFRáckém pexesu. Mimo to běžela po celý semestr soutěž o deskové hry, do které jste se mohli zapojit, pokud jste nasbírali na našich akcích tři razítka.

Moc děkujeme všem, kteří se na organizaci a realizaci akcí podílejí a také všem, kteří na ně chodí či nás podporují jiným způsobem. Těšíme se Vás opět na podzim a v plné síle! 🧡

Autoři: Jirka a Lůca