Budoucnost Česka v cestovním ruchu je ve „hvězdách“ aneb 360° Travel Trends 2020

Budoucnost Česka v cestovním ruchu je ve „hvězdách“ aneb 360° Travel Trends 2020

Stejně jako minulý rok jsme se i letos vypravili na odbornou konferenci 360° Traveltrends, která se již potřetí konala v rámci veletrhu Holiday World & Region World. Letošním tématem se stalo „Rising stars aneb kdo utváří budoucnost Česka v cestovním ruchu“. Pojďme se podívat na obsah námi vybraných přednášek.

Po úvodním slovu zakladatele Petra Klimeše následovala první přednáška letošního ročníku. Jan Jelínek se rozhovořil o trendech v cestovním ruchu 2020. Délka dovolených se prodlužuje a vyhledávanými cíli se stávají neznámá místa bez lidí. Turisté více pečují o své fyzické i mentální zdraví a klade se větší důraz na cestování bez bariér. Díky světelnému znečištění stále více lidí cestuje, aby si užila pohled na noční oblohu a při svém cestování více myslíme na planetu. Luxusem se stává autentičnost místa. Pro děti je zajímavé gamefikované cestování, tedy cestování pomocí digitálních her. U starší generace je pak současným trendem procestovat všechny své úspory a užívat si důchodu.

Následující panelová diskuze na téma cestování bez bariér nám ukázala, jak náročné může být cestování pro hendikepované. Překvapilo mě například, že i neslyšící mohou mít problémy se čtením graficky upravených textů a i nevidomým pomůže, když je web strohý, aby čtecí zařízení nemělo problém s rozšifrováním textů. Obecně by se ale měla zlepšit informovanost zaměstnancům, jaká jsou specifika jednotlivých hendikepů, aby se nestalo, že neslyšícímu na letišti přivezou invalidní vozík (ano, tato historka je pravdivá).  Zajímavý byl i program Colours bez bariér, který prezentoval Jindřich Vaněk. Festival Colours of Ostrava nabízí hendikepovaným osobám například vlastního asistenta, ubytování pro vodící psy na veterinární klinice, překlad textů na hlavní stage pro neslyšící do znakové řeči a mnoho dalších služeb.

Miki Škoda, zakladatel Low cost race a XChallenge, mluvil o tom, jak cestují mileniálové a generace Z. Jsme (protože i my se do těchto generací řadíme) specifičtí tím, že většinou mluvíme alespoň jedním světovým jazykem, vše hledáme na internetu, lehce se přizpůsobujeme novým situacím, vyrůstali jsme ve svobodném světě a cítíme se zodpovědní za to, co tu po nás zůstane. V zaměstnání potřebujeme mít pocit, že jsme součástí komunity, a možnost rozhodovat. Plusem pro nás je, když má zaměstnavatel jasnou vizi, kam se chce ubírat.

Poslední z mnoha přednášek, které tu chci zmínit, byla od Pavlíny Zychové z Mystay. Představovala nám, jak by měla vypadat hotelová recepce za 5 let. Dost procesů by se podle ní mělo zautomatizovat a check-in a check-out by měli jít provést i z domova nebo jednoduše přes mobil. Přesto ale bude důležitý „human touch“, tedy přítomnost zaměstnance, který vás v hotelu uvítá, předá vám tipy, co můžete ve městě navštívit nebo jaké služby hotel nabízí. Úplně by ale měla odpadnout starost o administrativu.

Myslím, že už jsem to po nějaké konferenci zmiňovala, ale zopakuji to znovu. Stejně jako se doporučuje vyjíždět na Erasmus pro zlepšení svých soft skills, měla by se doporučovat i účast na konferencích a odborných seminářích. Škola vám rozhodně nemůže předat to co odborníci z praxe. Rozšíříte si obzory a získáte na problematiku úplně jiný pohled.

Záměrně jsem nerozebírala přednášku Jana Doležala o řešeních overtourismu, protože na toto téma se můžete těšit 18. března od 19:45 v prostorách VŠE, konkrétně v učebně SB 308. Budeme se na vás těšit.

autor: Kačka